Zaburzenia mowy i ich przyczyna

Zaburzenia mowy to konkretne nieprawidłowości, które charakteryzują się problemami z wysławianiem oraz z wymawianiem poszczególnych głosek. Dolegliwości te zarówno obejmują wszystkie wady związane z wymową, a także dobór niewłaściwych słów lub ich nieodpowiednie użycie. Logopedzi, którzy zajmują się wdrażaniem terapii pomocnych osobom z takim dolegliwościami dbają o ich płynność mowy, ton głosu, tonacją oraz właściwą wymowę oraz wszelkimi problemami z jakimi zmagają się bardzo często dzieci jak i dorośli. Zaburzenia mowy mogą mieć różne przyczyny, niekiedy są one spowodowane problemami rozwojowymi, niekiedy są bardziej, a niekiedy mniej poważne.

Problemy z zaburzeniami mowy u osób dorosłych mogą wystąpić na skutek udaru, wylewu do mózgu przez co w konsekwencji dochodzi do uszkodzenia lewej półkuli mózgu. Wszelkie problemy z mową mogą wystąpić także poprzez fizyczne uszkodzenie narządów artykulacyjnych, nieprawidłowości w układzie nerwowym, zaburzeń w wyniku czynników chorobotwórczych, a także problemów na podłożu psychicznym. Problemy z prawidłową wymowę u dorosłych bardzo często są spowodowane stanami emocjonalnymi i zaburzeniami zachowania. Do niektórych zaburzeń mowy na przykład to dysfonii, która charakteryzuje się chrypka i niemożliwością wyraźnego, poprawnego mówienia, dochodzi poprzez psychologiczne aspekty wpływające na nerwy unerwiające mięśnie krtani. Natomiast całkowita utrata dźwięczności głosu może nastąpić poprzez nerwicę lękową, która jest bardzo częstym zaburzeniem w aspektach psychologicznych i dotyka sporą część społeczeństwa.

logopda ostrowiec

Często spotykanym zaburzeniem mowy na tle psychologicznym jest jąkanie się. Charakteryzuje się częstym, mimowolnym powarzeniem lub przedłużaniem dźwięków sylab czy słów. Zaburzenie te bardzo często dotyka osoby emocjonalne i te z obniżonym poczuciem własnej wartości. Jąkanie może pojawiać się zależnie od sytuacji lub na stale być problemem danej osoby. Wpływa na jego intensywność przede wszystkim stres, nerwowość, lęk oraz niska samoocena. Aby wyeliminować psychologiczne zaburzenia mowy stosowane są różnego rodzaju terapie i ćwiczenia umożliwiające trwale opanować stres i jednocześnie poradzić sobie z niechcianymi zachowaniami. Powodów jąkania się można dopatrywać także w genetyce i fizjologia układu nerwowego, który znacząco wpływa na nasze zdolności prawidłowej wymowy.

U dzieci natomiast bardzo często występują zaburzenia sensoryczne mowy objawiające się tym, że dziecko niewłaściwie interpretuje informacje sensoryczne na przykład na dźwięki dochodzące z otoczenia. U osób z tego typu zaburzeniami mózg inaczej odbiera wszelkie wypływające informacje i nieprawidłowo na nie reaguje. Dysfunkcje te mogą być rozpoznawane u dzieci zarówno zaliczających się do normy intelektualnej, tymi z trudnościami w uczeniu się, niepełnosprawnością ruchową, intelektualną, autyzmem i porażeniem mózgowym.

W rozpoznaniu zaburzeń mowy kluczową rolę stanowią badanie oraz rozmowa z pacjentem i mimo, że komunikacja może być znacząco utrudniona taka konwersacja jest konieczna. Logopeda powinien znać wszelkie choroby przebyte w przyszłości danej osoby, tak by móc prawidłowo dobrać stosowną terapię. Zajęcia z logopedą niezależnie od wieku danej osoby, która zwróciła się o pomoc do niego, opierają się głównie na ćwiczeniach mających zarówno wpływ na prawidłowe wykorzystywanie narządów mowy jak i na usunięcie psychologicznych barier, które mogą zaburzać możliwości danej osoby. Zajęcia powinny być regularne i systematyczne, a ćwiczenia jakie zaleca specjalista muszą być wykonywane w domu. Dopiero wtedy będzie można liczyć na maksymalne efekty terapii. Jeśli rodzić swojego dziecka zaobserwował jakiekolwiek objawy związane z zaburzeniami mowy im wcześniej zgłosić się z problemem do specjalisty tym lepiej.

Centrala terapeutyczna Ligerek

Adres: ul. Sienkiewicza 26a
27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

Telefon: 570 076 953

E-mail: centralaterapeutyczna@gmail.com

www: https://ligerek.edu.pl