Zaćma wrodzona – co należy wiedzieć o chorobie?

Jeśli noworodek ma wrodzoną zaćmę, oznacza to, że naturalne soczewki oka są mętne, a nie przezroczyste. Widzenie może być przez to utrudnione w takim stopniu, że zabieg usunięcia zaćmy może być niezbędny. Na czym polega zaćma wrodzona, co należy o niej wiedzieć i jak się ją leczy?

Czym jest i jakie są przyczyny zaćmy wrodzonej?

Zaćma rozwija się, gdy białko gromadzi się w soczewce oka i sprawia, że staje się ona mętna. Przez to światło nie może przechodzić przez nią wyraźnie. W rezultacie możemy utracić część wzroku. Zazwyczaj choroba ta dotyka osób w starszym wieku, ale zdarzają się również przypadki, gdy maluszki się z nią rodzą. Wtedy mówimy o zaćmie wrodzonej.

Jeżeli Twoje dziecko urodziło się z zaćmą to oznacza, że soczewka nie uformowała się prawidłowo podczas ciąży. Czasami wrodzona zaćma jest spowodowana problemami chromosomalnymi, takimi jak zespół Downa. Mogą również być to przyczyny dziedziczne, co oznacza, że mama lub tata dziecka też może mieć zaćmę.

Przyczynami mogą być też okoliczności nabyte. Wtedy dziecko rozwija zaćmę już po urodzeniu. Istnieje wiele możliwych przyczyn, w tym: uraz oka, cukrzyca, powikłania spowodowane problemami ze wzrokiem, zażywanie steroidów lub leczenie promieniowaniem.

Około 0,4 procent wszystkich dzieci rodzi się z zaćmą lub rozwija ją we wczesnym dzieciństwie. Nie wszystkie wrodzone zaćmy wymagają chirurgicznego usunięcia, ale wiele z nich jest leczona właśnie w ten sposób. Jeżeli zaćma powoduje mętnienie tylko obwodowej części soczewki może nie wymagać usuwania, ponieważ centralne widzenie przebiega bez przeszkód. Jeżeli zmiany są niewielkie możliwe również, że lekarze stwierdzą, że zaćma jest za mała, aby przeprowadzać operację.

zaćma wrodzona badanie

Skąd mogę wiedzieć czy moje dziecko ma zaćmę wrodzoną?

Zaćma wrodzona nie zawsze jest widoczna gołym okiem, ale jeżeli da się ją zauważyć wygląda jak biała lub szara plamka bądź jak odbicie w źrenicy.

Ważne jest, aby regularnie sprawdzać wzrok dziecka. Im wcześniej zauważymy zaćmę, tym lepszy będzie wzrok naszego malucha na dłuższą metę. Pierwsza kontrola oczu dziecka ma miejsce, gdy jest ono jeszcze noworodkiem. Lekarz sprawdza czy nie ma ono zaćmy lub innych problemów. Dziecko ma również badanie wzroku w okresie niemowlęcym i dzieciństwie, jednak warto regularnie sprawdzać naszych podopiecznych na własną rękę.

Dzieci często mają trudności z wyjaśnieniem rodzicom swoich problemów ze wzrokiem. Mogą nawet nie wiedzieć, że coś jest nie tak z tym, co widzą. Zwróćmy uwagę na zmiany w zachowaniu naszych podopiecznych i na wypowiedzi, w których mówią one, że nie widzą tak dobrze jak kiedyś, widzą coś podwójnie lub narzekają na zbyt jasne światła. Dziecko w wieku około 4 miesięcy powinno móc rozglądać się po pokoju i śledzić rzeczy oczami. Jeżeli tak się nie dzieje poprośmy lekarza, aby sprawdził wzrok maluszka.

Jak leczy się zaćmę wrodzoną?

Jednym lekiem za zaćmę jest zabieg chirurgiczny w celu jej usunięcia. Jeżeli zaćma jest niewielka i nie ma wpływu na widzenie może nie wymagać operacji. Jednak jeżeli wpływa na wzrok należy ją usunąć. W innym przypadku może ona na stałe wpłynąć na uszkodzenie wzroku.

Wrodzone zaćmy mogą być gęstymi, mlecznobiałymi zmętnieniami w soczewce oka niemowlęcia, które uniemożliwiają normalny rozwój wzroku jeżeli nie zostaną usunięte. Zdarza się, że wykonanie zabiegu jest konieczne tak szybko, jak to możliwe, aby upewnić się, że wzrok maluszka jest wystarczająco jasny i umożliwia prawidłowy rozwój widzenia. Niektórzy eksperci twierdzą, że optymalny czas na interwencję i usunięcie zmętniałej soczewki z oka niemowlęcia wynosi od 6 tygodni do 3 miesięcy.

Jeżeli nasze dziecko ma wrodzoną zaćmę najlepiej przedyskutować z lekarzem wszelkie obawy dotyczące terminu wykonania operacji. Po usunięciu zaćmy bezwzględnie ważne jest, aby oko dziecka zostało skorygowane za pomocą chirurgicznie wszczepionego implantu, czyli sztucznej soczewki, okularów lub soczewek kontaktowych. Bez korekcji wzroku po operacji oko będzie słabo widzieć, a normalny rozwój wzroku niemowlęcia będzie utrudniony.


Źródło: Zaćma wrodzona – czym się charakteryzuje i jak się ją leczy, OneDayClinic.pl