Zestaw do jogi – czym jest i dlaczego warto go wykorzystać?

 

Joga cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Jej różnorodne odmiany gwarantują, że każdy jest w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Aby móc w wygodny sposób trenować ten sport koniecznie należy zaopatrzyć się w potrzebne akcesoria, które wchodzą w skład popularnych zestawów do jogi.

Z czego składa się zestaw do jogi?

Zestaw do jogi zawiera zazwyczaj matę do jogi, klocek służący do rozciągania oraz pas do jogi, który może pomóc w wykonaniu różnorodnych pozycji. Zestawy te mogą w zależności od producenta różnić się składem, wielkościami poszczególnych parametrów, ich jakością oraz kolorem. Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić każdy element z osobna, tak aby nie martwić się słabą jakością bądź złym wykonaniem akcesoriów, co może utrudnić komfortowy trening.

Mata do jogi

Mata do jogi zapewni nam komfort podczas wykonywania różnorodnych pozycji. Zapewni nam ona wygodę zwłaszcza podczas wykonywania pozycji z użyciem kolan lub łokci. Maty mogą różnić si ę od siebie min grubością. Grubsza mata zapewni nam większą miękkość i wygodę, jednak utrzymanie pozycji w przypadku skomplikowanych figur może nie być już takie proste. Mata do jogi powinna być również dobrana pod względem naszej wysokości. Za krótka mata z pewnością nie będzie wygodna w użyciu. Do maty warto dobrać również pokrowiec, który zapewni jej odpowiednie przechowywanie.

Klocek do jogi

Klocek do jogi służy przede wszystkim do rozciągania poszczególnych partii ciała takich jak plecy, ramiona, nogi oraz ręce.  Dzięki niej niekiedy jest możliwe wykonanie pozycji, które bez takiej pomocy nie ą osiągalne. Klocki są zazwyczaj wykonane z twardego materiału, który jednocześnie z wierzchu jest wystarczająco miękki i elastyczny. Klocek jest lekki, waży w ok. 100 gramów i możemy z łatwością przynosić go na treningi.

zestaw do jogi

Pas do jogi

Pas do jogi jest przydatny zarówno dla początkujących, który nie są wystarczająco rozciągnięci jak i dla osób zaawansowanych. Pas umożliwia nam realizację trudnych i wymagających pozycji, a odpowiednio wykorzystany może skutecznie posłużyć jako element wspierający rozciąganie. Pas do jogi zazwyczaj wykonywany jest ze sztucznego materiału np. z włókna akrylowego co gwarantuje nam jego wytrzymałość i odporność na zniszczenia.

Dlaczego warto zakupić zestaw do jogi?

Zestaw do jogi sprawi, że wykonywanie nawet najtrudniejszych pozycji i ćwiczeń będzie ułatwione. Dzięki akcesoriom możemy zadbać o prawidłową postawę i odciążenie konkretnych partii ciała. Warto pamiętać, że długość i grubość maty powinna być dobrana stosowanie do indywidualnych potrzeb. Każdy miłośnik tego sportu powinien zaopatrzyć się w zestaw do jogi. Dzięki niemu będzie on w stanie rozwijać się o wykonywać coraz trudniejsze, bardziej zaawansowane pozycje.