Zewnętrzna antena internetowa – wybierz najlepszą

Wybór najlepszej anteny zewnętrznej nie jest prostym zadaniem, pomimo ogromnego wyboru. Dziś, możemy wybierać spośród wielu modeli i rodzajów anten – każdy z nas ma więc możliwość dopasowania anteny do warunków panujących w danym miejscu. Zewnętrzna antena internetowa będzie w stanie zapewnić nam lepszy sygnał od anten pokojowych. Warto jednak wiedzieć, czym kierować się podczas wybierania właściwej anteny. Od wyboru anteny zależą między innymi poniższe kryteria.

Podstawowe kryteria wyboru anteny LTE

Ogólnie, anteny internetowe trzeba wybierać według ściśle określonych parametrów. Warto wybierać anteny, które będą odbierać te same pasma, co inne urządzenia podłączone w naszym domu. Działanie anten na tych samych pasmach co radio czy telewizja, pozwoli nam zaoszczędzić koszta. Trzeba również zwrócić uwagę na tak zwany wskaźnik dBi. Jednostka ta mówi nam o zysku sygnału anteny. Im wyższy będzie wskaźnik dBi, tym lepszy sygnał będzie docierał do naszego odbiornika. Dodatkowo, antena ma możliwość polepszyć jakość sygnału. Najlepiej wybierać anteny, których wskaźnik dBi jest wyższy niż 10.

Wybierając antenę, powinniśmy również wiedzieć, w jaki sposób trzeba ją zamontować. Wiele jest anten, które muszą znajdować się na dachu, jednak coraz więcej osób decyduje się na anteny ścienne. Antena zewnętrzna, która znajduje się na dachu, może być bowiem narażona na różne warunki atmosferyczne, co może znacznie skrócić jej żywotność. Dodatkowo, anteny ścienne montuje się łatwiej, najczęściej za pomocą jednej podstawy magnetycznej.

Koniecznie musimy zwrócić uwagę na kable, które są obowiązkową częścią każdej anteny. Przeglądając oferty, należy więc zwrócić uwagę, czy dany model posiada w zestawie kabel, czy trzeba będzie go dokupić. Przewody muszą mieć również odpowiednią długość, by było możliwe połączenie ich z modemem. W przypadku, gdy przewód jest zbyt krótki, musimy dokupić niezbędną przedłużkę.

dobra antena lte
Trudno nam wyobrazić sobie dziś funkcjonowanie bez internetu. Dlatego nie warto wahać się przed kupnem anteny LTE, która ułatwi nam dostęp do sieci.

Rodzaje anten

Anteny zewnętrzne charakteryzują się większą mocą, a sygnał uzyskiwany dzięki nim, ma wysoką jakość. Dźwięk i obraz będą lepsze, gdy odpowiednio dopasujemy antenę internetową.

Podstawowy podział anten zewnętrznych:

  • Anteny kierunkowe – pierwszy rodzaj anten –czyli anteny kierunkowe, powinny być w miejscach, które znajdują się w miarę blisko nadajnika. Odbiór sygnału będzie możliwy dzięki zamontowaniu takiej anteny i ustawieniu jej dokładnie w kierunku nadajnika. W wielu miejscowościach, mieszkańcy mają dostęp tylko do jednej anteny.
  • Anteny bezkierunkowe – z kolei anteny bezkierunkowe będą wychwytywać sygnał z większej ilości nadajników. Specyfika anteny bezkierunkowej zapewni nam wysoką jakość sygnału pobieranego z kilku nadajników.

Możliwości anteny zależą w dużym stopniu od jej rodzaju i modelu. Warto jednak pamiętać, że anteny zewnętrzne są narażone na czynniki atmosferyczne, na które nie mamy wpływu. Przed zakupem anteny, musimy również mieć na uwadze wszelkie przeszkody, które znajdują się na linii nadajnik – odbiornik. Takimi przeszkodami może być zbyt gęste zalesienie terenu, zabudowa lub góry. Poza tym, na jakość sygnału może mieć również wpływ odległość nadajnika od naszego miejsca zamieszkania. Anteny zewnętrzne mają co prawda większe możliwości, jednak przy ich wyborze musimy być dokładni.