Hipnoza sceniczna a inne rodzaje hipnozy

Hipnoza jest znana jako sposób leczenia własnego umysłu. W dzisiejszych czasach, wzrasta liczba osób, które korzystają z tej formy terapii. Metody, stosowane podczas terapii, pozwalają dostać się w najciemniejsze zakamarki naszej podświadomości.Istnieje wiele metod hipnozy, które przeznaczone są dla konkretnej grupy osób, najczęściej w celach leczniczych.

Czym jest hipnoza sceniczna? – Otóż, jest to rodzaj hipnozy, który najczęściej wykorzystywany jest przy obecności wielu osób. Często, nazywa się ją hipnozą estradową lub rozrywkową. Hipnoza sceniczna cechuje się dynamiką oraz celem. Podczas seansu, wszyscy uczestnicy są wprowadzani w stan relaksu jednocześnie i szybko. Uczestnicy hipnozy scenicznej dostają różne polecenia, które wykonują bez sprzeciwu. W hipnozie scenicznej najczęściej bierze udział kilka osób. Podczas jej trwania, uczestnicy nie muszą odczuwać głębokiego rozluźnienia. Osoby będące w stanie hipnozy, są bardzo podatne na sugestie – dzięki temu, hipnotyzer ma szansę na wydawanie poleceń.

Hipnoza sceniczna nie ma na celu leczenia oraz zapobiegania problemom pacjentów. Jest to forma rozrywki, jednak warto zauważyć, że dzięki niej, wiele osób ma szansę zapoznać się z działaniem hipnozy. Obserwacja wielu osób, które wykonują różne sugestie hipnotyzera, może zachęcić innych do skorzystania z takiej formy terapii. Poprzez obserwację, można udowodnić skuteczność hipnozy.

Różne rodzaje hipnozy

Do hipnozy scenicznej, bardzo podobna jest hipnoza uliczna – polem działania hipnotyzerów jest najczęściej zaludnione miejsce – ulica, kawiarnia czy inne. Dzięki niej, można poznać bardzo różne reakcje wielu osób na te same sugestie. Różnicą pomiędzy dwoma rodzajami hipnozy jest to, że w przypadku hipnozy scenicznej, uczestnicy są do niej przygotowywani. Poza tym, osoby zahipnotyzowane są obserwowane przez publiczność. Istnieje również popularna i bardzo skuteczna hipnoza medyczna. Ma ona wiele zastosowań – pozwala na zwalczanie i nieodczuwanie bólu, np. przy bolesnych zastrzykach, przed operacją lub w ciężkich chorobach. Hipnoza medyczna pozwala również wyleczyć różne zaburzenia psychosomatyczne. Osoby, które borykają się z jąkaniem czy migreną, mogą ‘’wyłączyć’’ swoją chorobę, dzięki działaniu na podświadomość. Hipnoza sceniczna różni się od medycznej wieloma aspektami. Hipnoza medyczna odbywa się indywidualnie, jej celem jest leczenie, a podczas seansu towarzyszy nam najczęściej tylko terapeuta. Często stosowaną formą terapii, jest hipnoza sportowa. Polega ona na trenowaniu nie tylko w sensie fizycznym, ale i mentalnym. Wielu sportowców stosuje tę metodę, by osiągać coraz lepsze wyniki. Hipnoza sportowa może odbywać się indywidualnie lub grupowo. Dobrze znanym rodzajem hipnozy jest również autohipnoza – w tym przypadku, pacjent sam wprowadza się w stan ukojenia, bez hipnotyzera. Taka metoda może być mniej skuteczna, a od hipnozy scenicznej różni się niemal wszystkim.