Co wpływa na kolor zębów?

Kolor zębów jest jednym z ważniejszych elementów wyglądu. Naturalna barwa zębów to biel, choć zwykle nie jest to śnieżnobiały odcień, który znamy z reklam past. Większość ludzi ma zęby w odcieniach żółto-białych i kremowych. Kolor zębów może się różnić w zależności od wieku, rasy i historii higieny jamy ustnej pacjenta. 

Od czego zależy kolor zębów?

Kolor zębów to po części cecha genetyczna.  U osób o ciemniejszej skórze i oczach często są one bardziej żółtawe niż u osób o jasnej skórze i oczach. Te różnice wynikają z ilości i rodzaju pigmentu, który obecny jest w szkliwie zębów. Genetyka odgrywa dużą rolę w określeniu naturalnego odcienia zębów, ale spory wpływ mają również różne czynniki środowiskowe, takie jak dieta, palenie tytoniu i sposób dbania o zęby.  

Czynniki środowiskowe, które mają wpływ na kolor zębów

  • Dieta

Niektóre produkty spożywcze, takie jak wino lub jagody, zawierają barwniki, które mogą powodować, że zęby stają się jaśniejsze lub ciemniejsze. Należy pamiętać, że kolor zębów może się różnić w zależności od tego, jak często spożywasz dane produkty.  

  • Palenie papierosów

Palenie tytoniu jest jednym z najczęstszych czynników, które wpływają na kolor zębów. Papierosy zawierają substancje chemiczne, które po dostaniu się do zębów powodują, że stają się one mniej białe. Palenie tytoniu może również powodować, że zęby stają się szaro-żółte, a nawet brązowe.

Czy kolor zębów ludzkich zmienia się z wiekiem? 

Z wiekiem zmieniają się nasze zęby – będąc młodymi, mamy jasne zęby o bardziej zbliżonym odcieniu do bieli, jednak z biegiem lat, ich kolor może się zmieniać. W młodym wieku zęby będą miały biały, jasny kolor, ponieważ są mocne i zdrowe. Jednak z biegiem czasu stają się mniej jędrne, co powoduje, że powierzchnia zębów staje się bardziej porowata, przez co łatwiej jest, aby osady i plamy przywierały do powierzchni zębów. Wraz z wiekiem, stres i pierwsze oznaki starzenia się skóry również mogą przyczyniać się do zmiany koloru zębów. Dbanie o higienę jamy ustnej jest najważniejszym sposobem, aby zachować biały, jasny kolor zębów. Należy dokładnie myć zęby za pomocą szczoteczki i pasty do zębów, a także używać nić dentystyczną i płyn do płukania jamy ustnej. Regularne wizyty u dentysty sprawią, że zęby pozostaną w dobrym stanie. Jednak jeśli to nie wystarczy, istnieją sposoby, aby zapobiec zmianie koloru zębów.  

Najskuteczniejsze metody wybielania zębów

Istnieją różne sposoby na zmianę koloru zębów. Przede wszystkim, jeśli chcesz rozjaśnić szkliwo zębów, możesz zdecydować się na:

  • system wybielania domowego z nakładkami,
  • profesjonalne wybielanie w gabinecie stomatologicznym przy użyciu specjalnej lampy.

zęby

Przed przeprowadzeniem zabiegu należy wyleczyć próchnicę i wyczyścić kamień nazębny. System wybielania domowego opiera się na noszeniu przez kilka dni plastikowych szyn wybielających, wypełnionych specjalnymi środkami wybielającymi. Dzięki temu możesz wybielić swoje zęby w ciągu kilku dni lub tygodni, w zależności od wybranej metody. Obie metody skuteczne, jednak wybielanie w gabinecie stomatologicznym zazwyczaj daje szybsze, bardziej zauważalne i trwalsze rezultaty. 

Domowe wybielanie zębów przy użyciu nakładek


System domowego wybielania zębów to metoda, która polega na stosowaniu zestawu nakładek, które są wypełnione wybielającym żelem. Żel ten zawiera składniki aktywne, które mogą rozjaśnić szkliwo zębów, usuwając przebarwienia i plamki. Nakładki są dobierane indywidualnie przez stomatologa. Proces wybielania zębów w ten sposób zwykle trwa kilka tygodni, w zależności od stopnia przebarwienia. 

Wybielanie zębów w gabinecie przy użyciu lampy – czy jest bezpieczne? 

Warunkiem tego, by wybielanie zębów jest bezpieczne, jest wykonanie zabiegu przez wykwalifikowanego stomatologa. Dlatego zdecydowanie warto przeprowadzać ten zabieg w profesjonalnej klinice. Wybielanie w gabinecie jest najbardziej skuteczną metodą wybielania zębów, ponieważ dentysta może wykorzystać jedną lub więcej wysokiej jakości, stężonych środków wybielających. Nasza klinika oferuje skuteczne wybielanie zębów we Wrocławiu. Oferujemy wybielanie przy użyciu nowoczesnej i szybkiej metody – lampy Beyond.