Jak wybrać najlepsze mieszkanie na sprzedaż?

Poszukiwanie mieszkania na sprzedaż to nierzadko żmudne zajęcie. Mamy swoje wyobrażenia według nich oceniamy nieruchomości. Ważne dla nas jest cena, bowiem musieliśmy wziąć kredyt. Kolejny czynniki to metraż i lokalizacja.

Znalezienie odpowiedniej oferty wymaga przejrzenia dwóch źródeł, z których pochodzą mieszkania. Mówimy tu o rynku wtórnym i pierwotnym. Każde ze źródeł ma swoje wady i zalety, jednakże szukanie po obu stronach znacznie zwiększa szanse znalezienia wymarzonego mieszkania.

Mieszkanie z rynku wtórnego

Na rynku wtórnym prywatni właściciele sprzedają mieszkania samodzielnie lub za pomocą agencji nieruchomości. Lokale są już użytkowane. Zalety tego rozwiązania to:

  • Dobra lokalizacja. Mamy dostęp do mieszkań położony w centrach miast lub w ich pobliżu.
  • Możemy dokładnie obejrzeć mieszkanie i cały budynek.
  • Właściciele często pozostawiają część umeblowania lub jego całość.
  • Jeszcze jedna zaleta to możliwość szybkiego wprowadzenia się. Nawet na dzień po zakupie.

sprzedaż mieszkańRynek wtórny ma też swoje wady. Jedną z nich jest stan budynku. Nie zawsze jest na satysfakcjonującym poziomie. Interesujące nas mieszkanie też nie zawsze jest idealne. Sprzedawca nie zawsze poinformuje nas o wszystkich usterkach. Zazwyczaj, więc pojawia się potrzeba wykonania remontu zaraz po zakupie. Początkowo atrakcyjna cena niespodziewanie powiększa się.

Mieszkanie z rynku pierwotnego

Na rynku pierwotnym znajdują się nowe mieszkania sprzedawane przez dewelopera, np. oferta Stulsz. Jest też inwestorem finansującym całe przedsięwzięcie.

Wybierając tą opcję nie mamy możliwości szybkiego wprowadzenia się. Budynki są jeszcze w trakcie powstawania. Mamy jednak pewność, że budynek wraz z mieszkaniem będzie nowy. Nie ma możliwości pojawienia się nieprzewidzianych usterek. Wadą może być usytuowanie osiedla na obrzeżach miasta. Można rozpatrywać to, jako minus, lecz wcale nie musi nim być. W takiej okolicy mamy zapewniony spokój. Rozbudowane Dojazdy do pracy czy z dziećmi do szkoły nie muszą być uciążliwe.

Mieszkania z rynku pierwotnego oferowane są w dwóch wersjach. Oddane pod klucz lub do wykończenia Pierwsza opcja wiążę się z dodatkową opłatą, drugi przypadek to możliwość wykończenia mieszkania według własnego projektu. Obie propozycje zamykają się w podobnym budżecie. Musimy, więc zastanowić się czy chcemy sami wykańczać mieszkanie czy też nie.

Dwie drogi do zakupu mieszkania

Do nabycia własnego mieszkania prowadzą dwie drogi. Pierwsza z nich to rynek wtórny. Używane mieszkania sprzedawane przez właściciela lub agencję nieruchomości. Cechuje je atrakcyjna cena i lokalizacja. Nieco tracą, jeśli chodzi o stan techniczny lokalu jak i budynku. Mogą przytrafić się nam przykre niespodzianki generujące dodatkowe koszty.

Druga droga to nowe mieszkania oferowane przez deweloperów. W tym wypadku mamy pewność, że nieruchomość jest nowa i w dobrym stanie. Warto sprawdzić oba rynki przed zakupem.