Pierwsze objawy padaczki u dzieci – na co zwrócic uwagę?

Padaczka to nie tylko drgawki wskazujące na początek ataku. Zwłaszcza u małych dzieci padaczka może objawiać się w zupełnie inny sposób. Większość młodych rodziców nawet nie wie, na co zwrócić uwagę, aby jak najszybciej udać się z dzieckiem do neurologa, który potwierdzi diagnozę. 

Zwykle atak padaczki kojarzy się z leżącym pacjentem, którego całe ciało mimo jego woli zaczyna drgać, a on nie jest w stanie nad tym zapanować. Jednak padaczka u dzieci wygląda nieco inaczej, przez co łatwo jest ją pomylić z inną chorobą i zaniedbać leczenie. Padaczka u dzieci jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu. Zatem jeśli obserwujemy nietypowe zachowanie u swojej pociechy – sprawdź czy nie są to objawy padaczki. 

Pierwsze objawy padaczki u dzieci – na co zwrócić uwagę? 

Zanim jednak omówimy objawy świadczące o padaczce u dzieci, warto wiedzieć czym właściwie ta choroba się charakteryzuje. Padaczka, inaczej epilepsja, to choroba atakująca ośrodkowy układ nerwowy. W każdym przypadku diagnozy padaczki, konieczne jest rozpoczęcie leczenia, gdyż zagraża ona życiu pacjenta – w szczególności małym dzieciom. Przyczyny występowania padaczki mogą być różne – najczęściej jest to kwestia chorób genetycznych czy wad rozwojowych. 

Padaczka u dzieci różni się przebiegiem od ataków, jakich doświadczają dorośli. W trakcie ataku u najmłodszych dochodzi do nagłych i silnych wyładować bioelektrycznych w komórkach nerwowych. W efekcie pojawiają się specyficzne objawy, które mogą utrudnić dziecku prawidłowy rozwój oraz codzienne funkcjonowanie. 

Dlatego tak istotne jest, aby w momencie zaobserwowania pierwszych objawów udać się z dzieckiem do lekarza neurologa, który przeprowadzi pełną diagnostykę. Padaczkę można wspomagać środkami farmakologicznymi, dzięki czemu objawy są łagodniejsze bądź zanikają. 

Objawy przed atakiem padaczki u najmłodszych 

Epilepsja u dzieci charakteryzuje się zróżnicowanymi objawami. Do najniebezpieczniejszego momentu choroby zalicza się tzw. stan padaczkowy, trwający u malucha dłużej niż 30 minut. W tym czasie dziecko nie kontaktuje i nie potrafi samodzielnie powrócić do świadomości. 

Stan padaczkowy to szereg objawów wskazujących na to, że wkrótce u dziecka może dojść do pełnego ataku. Do najczęstszych objawów należy zaliczyć m.in.: 

  • niekontrolowane ruchy mięśni twarzy oraz szyi, 
  • problemy z połykaniem, zaburzenia mowy u starszych dzieci, 
  • drgawki, 
  • kilkusekundowe napady wyłączeń, podczas których dziecko nie reaguje na żadne bodźce, 
  • trudne do zweryfikowania doznania wzrokowe. 

Objawy z czasem nasilają się, co może prowadzić do pojawienia się ataku padaczkowego, obejmującego całe ciało. Nierzadko u dzieci z padaczką dochodzi do utraty przytomności, co stanowi bezpośrednie zagrożenie ich życia. Warto również pamiętać, że nawet po zakończonym ataku, maluch dalej będzie odczuwał niekontrolowane ruchy ciała. 

Proces diagnozowania padaczki u dzieci 

Zdiagnozowanie odpowiedniego typu padaczki u dziecka pozwoli na wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Dodatkowo dziecko z objawami padaczki, będące pod opieką neurologa, ma szansę na prowadzenie normalnego życia bez ryzyka niekontrolowanych napadów. 

Obecnie można wyróżnić około 10 odmian padaczki dziecięcej, gdzie każda charakteryzuje się innymi objawami oraz obejmuje różne części ciała. W przypadku dzieci stan padaczkowy może się pojawić się w dowolnym momencie dnia, tuż po przebudzeniu, a nawet w trakcie snu. 

Padaczka jest szczególnie niebezpieczna u niemowląt. Dlatego jeśli obserwujemy u nowonarodzonego dziecka niekontrolowane drganie rączek, przyciąganie głowy do klatki piersiowej czy napady szarpnięć mięśniowych – konieczna jest natychmiastowa wizyta u neurologa z Jeleniej Góry

Neurolog – specjalista diagnozujący padaczkę u dzieci 

Epilepsja u dzieci może objawić się w każdym wieku. Dlatego tak kluczowe jest obserwowanie swojego maluszka, aby jak najszybciej rozpocząć diagnostykę i podjąć leczenie. Lekarzem, który rozpoznaje padaczkę, a następnie wdraża odpowiednie leczenie u małych pacjentów, jest neurolog dziecięcy. 

mózg

Neurolog w celu postawienia diagnozy kieruje na badanie EEG. Oprócz tego w celu rozpoznania choroby przeprowadza się rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. W przypadku padaczki u dzieci najważniejszy jest czas i prawidłowe rozpoznanie choroby. Tylko w ten sposób można zapobiec atakom padaczkowym, które są niebezpieczne dla każdego maluszka.