3 rodzaje parawanów szpitalnych

Parawany medyczne mają szerokie zastosowanie w placówkach medycznych – mowa o szpitalach, przychodniach, gabinetach prywatnych, czy nawet o salonach kosmetycznych. I o ile w domach prywatnych parawan jest najczęściej głównie stylowym dodatkiem i nie jest konieczny, o tyle już parawany szpitalne w placówkach służby zdrowia stanowią nieodzowny element wyposażenia. Jakie wyróżniamy rodzaje parawanów szpitalnych?

W jaki sposób korzystamy z parawanów szpitalnych?

Jednym z najważniejszych zadań parawanu jest zapewnienie pacjentom komfortu psychicznego. W wydzielonej za parawanem przestrzeni pacjenci mają możliwość przygotować się do badania lub zabiegu bez obaw o naruszenie ich prywatności, a także zyskać chwilę do wyciszenia się przed zabiegiem. 

Parawany pełnią ważną rolę przy dzieleniu przestrzeni. Dzięki nim można bez przeszkód zająć się kilkoma pacjentami w jednym pomieszczeniu, bez naruszania ich godności i prywatności. Co więcej, parawan jest swoistym kompromisem pomiędzy potrzebą prywatności i kontaktu z innymi – leżąc na szpitalnej sali, pacjenci wciąż mają możliwość porozmawiać z innymi osobami w pomieszczeniu. 

Parawany szpitalne pełnią również ważną rolę w podnoszeniu poziomu sterylności placówki. Jako że wiele chorób przenosi się drogą kropelkową, parawany stanowią fizyczną barierę przynajmniej dla części drobnoustrojów, ograniczając nieco ryzyko zachorowania. 

Jakie wyróżniamy rodzaje parawanów szpitalnych?

W sprzedaży znajdziemy liczne rodzaje mebli medycznych, z podziałem z uwagi na tworzywo zastosowane w produkcji, ilość skrzydeł w parawanie, czy też rodzaj materiału pełniącego funkcję zasłonki. Wyróżniamy zatem parawany:

  • jednoskrzydłowe
  • dwuskrzydłowe
  • trójskrzydłowe 
  • metalowe
  • drewniane
  • chromowane
  • z bawełnianą zasłoną
  • ze ścieralną zasłoną

Parawan jednoskrzydłowy – wady i zalety

Do największych zalet parawanów jednoskrzydłowych zaliczamy m.in. ich niewielką powierzchnię. Doskonale sprawdzą się one w przypadku niewielkich gabinetów. Będzie on też wystarczającym rozwiązaniem, jeśli jego jedynym zadaniem w gabinecie będzie zapewnienie pacjentom miejsca do przebrania się. 

Ponadto parawan jednoskrzydłowy zajmuje dużo mniej miejsca, niż modele wieloskrzydłowe, dzięki czemu jego przechowywanie w czasie, gdy nie będzie potrzebny, jest dużo prostsze. 

Do minusów parawanów jednoskrzydłowych można z pewnością zaliczyć fakt, że nie będzie on wystarczający w przypadku przeprowadzania zabiegów lub wykonywania badań wymagających zapewnienia pacjentowi większej prywatności.

szpital

Parawan wieloskrzydłowy – wady i zalety

Parawany szpitalne wieloskrzydłowe mają tę przewagę nad parawanem jednoskrzydłowym, że zapewniają dużo większą przestrzeń prywatną, dając pacjentom większy komfort psychiczny. Do tego to właśnie parawany wieloskrzydłowe są wykorzystywane na salach operacyjnych i podczas zabiegów o większej inwazyjności. 

Ponadto parawany wieloskrzydłowe są składane, dlatego też ich przechowywanie również nie powinno sprawiać większego problemu, chociaż na wyjątkowo małym metrażu nawet złożony parawan wieloskrzydłowy może zajmować więcej miejsca, niż parawan jednoskrzydłowy. 

Kolejnym plusem, o którym warto wspomnieć zarówno w przypadku parawanów jednoskrzydłowych, jak i wieloskrzydłowych, jest możliwość zakupu modelu wyposażonego w wygodny system jezdny, umożliwiający ustawienie parawanu w dowolnym miejscu, w każdej chwili. Dodatkowo system jezdny wyposażony jest w blokadę zapewniającą pełne bezpieczeństwo i ustawienie parawanu w jednym miejscu, bez niekontrolowanego przesuwania. 

Parawany szpitalne – jak wybrać odpowiedni materiał?

Zasłonki na parawanach medycznych przez dłuższy czas wykonywane były z materiałów takich jak np. bawełna. Rodzi to pewne ryzyko obniżenia poziomu higieny, jako że materiały są zdejmowane do prania z różną częstotliwością, zależnie od placówki. Dlatego też parawany medyczne, dostępne m.in. na stronie meble-medyczne.pl, wykonane są m.in. z łatwo zmywalnego materiału, który nie wymaga zdejmowania w celu wykonania czyszczenia i dezynfekcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest odkażenie parawanu przed każdym pacjentem, zachowując odpowiedni dla placówki medycznej poziom higieny i bezpieczeństwa.