Problem z alkoholem – gdzie szukać pomocy?

Czy wiesz, że według raportu przygotowanego przez WHO w 2018 roku aż 283 miliony osób w skali świata cierpi na zaburzenia związane z nadużywaniem napojów alkoholowych?

Jeżeli odkryłeś, że również i Ty masz problem z uzależnieniem od tej substancji, nie jesteś sam! Wciąż unowocześniające się ośrodki terapii uzależnień oferują coraz bardziej zróżnicowane formy pomocy. W tym artykule podpowiemy Ci, jak znaleźć odpowiednią drogę dla siebie.

Klucz to przyznać się przed sobą do nałogu

Przyznanie się przed sobą, że utraciliśmy kontrolę nad spożywanym alkoholem to żaden wstyd ani ujma na honorze. Wręcz przeciwnie, to akt odwagi i niezbędny pierwszy krok do przywrócenia życia na właściwe tory. Taka samoświadomość nie pozwala nam odkładać problemu na później, pozwala wyraźnie dostrzec wyniszczane przez alkohol sfery życia i daje motywację do zerwania ze szkodliwą substancją.

Swoim odkryciem warto podzielić się także z bliską osobą, przy której czujesz się bezpiecznie. Taki krok nie tylko wprowadzi więcej uczciwości do Waszej relacji, sprawi także, że zyskasz sojusznika w walce z nałogiem. Kogoś, kto poinformuje Cię, gdy zauważy, że Twój stan się pogarsza – w fazach głodu alkoholowego może to być naprawdę pomocne!

Dlaczego warto sięgnąć po specjalistyczną pomoc?

Powody, dla których tak wielu ludzi wpada w pułapkę alkoholizmu, są przede wszystkim psychologiczne. Bywamy uwięzieni w schematach myślenia zaszczepionych w nas przez toksyczne otoczenie lub dysfunkcyjnych rodziców, zdarza się, że brakuje autorytetów, którzy nauczyliby nas konstruktywnie radzić sobie ze stresem. Tych destrukcyjnych zachowań nie da się zmienić samą decyzją o abstynencji.

Potrzebna jest terapia, która umożliwi nam dostrzeganie tych schematów, rozpoznawanie swoich emocji i sygnałów ciała oraz przede wszystkim odzyskanie nadszarpniętego poczucia sprawczości.

Czy zatem pobyt w ośrodku terapii uzależnień będzie konieczny?

Skoro wiemy już, że do skutecznej walki z nałogiem potrzebna jest specjalistyczna pomoc, czy musimy pogodzić się z koniecznością pobytu w placówce leczenia uzależnień? Choć tak radykalna decyzja z pewnością przyniesie wiele pożądanych efektów, nie dla każdego będzie to najbardziej optymalna opcja. Warto przyjrzeć się także innym, bardziej nowatorskim propozycjom dla osób cierpiących z powodu uzależnienia.
easyway

Wszywka alkoholowa – natychmiastowa pomoc w walce z uzależnieniem

W tym kontekście chcielibyśmy opowiedzieć Ci przede wszystkim o wszywce alkoholowej. To nowoczesna metoda terapii uzależnień polegająca na zaszyciu pod skórą specjalnego leku – esperalu, nazywanego również disulfiramem. Dzięki znajdującym się w nim substancjom czynnym organizm pacjenta natychmiastowo zareaguje na jakąkolwiek ilość alkoholu.

Działanie esperalu jest na tyle nieprzyjemne (nudności, wymioty, ból głowy), że skutecznie zniechęci pacjenta do dalszego spożywania alkoholu. Dzięki wszywce alkoholowej osoby uzależnione są w stanie szybko przerwać ciąg alkoholowy i dłużej pozostać w stanie trzeźwości.

Chciałbyś skorzystać z usługi zaszycia alkoholowego, ale obawiasz się, że taka opcja nie będzie dostępna w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania? Nasz Gabinet to specjalistyczna sieć klinik działająca w całej Polsce. Jej specjaliści to lekarze z wieloletnim doświadczeniem i tysiącami wykonanych zabiegów.