Alternatywy dla esperalu – inne formy terapii uzależnień od alkoholu i ich skuteczność

Alkoholizm to choroba, która może dotknąć każdego – bez względu na wiek czy sytuację materialną. Atakuje ciało i umysł, dlatego też jest tak trudna do samodzielnego wyleczenia i wymaga wybrania odpowiednej metody. Jedną z nich jest wszywka alkoholowa, która poprawnie dobrana do potrzeb pacjenta daje spektakularne efekty w walce z alkoholizmem. 

Wszywka alkoholowa jest coraz chętniej polecana jako sposób terapii uzależnienia od alkoholu. Proponują ją specjaliści, którzy pracują z pacjentami i widzą jej pozytywny wpływ na ograniczenie substancji aktywnej na co dzień. Ze względu na nieprzyjemne objawy po spożyciu alkoholu u osób posiadających wszywkę alkoholową, metoda ta wspiera w dążeniu do trzeźwości, przy jednoczesnym uczestnictwie w terapii psychologicznej. 

Czym dokładnie jest wszywka alkoholowa? Dlaczego pacjenci decydują się na wszycie Esperalu? Czy alkoholizm można wyleczyć również innymi sposobami?

Esperal – terapia, która wspiera leczenie alkoholizmu 

Esperal występuje w formie pojedynczej tabletki, która jest wszywana pod skórę, w okolicy mięśnia, u osób uzależnionych od alkoholu. Podstawowym składnikiem Esperalu jest disulfiram, który blokuje rozkład alkoholu w organizmie po jego spożyciu. W efekcie pacjent ze wszywką alkoholową, po każdym spożyciu substancji psychoaktywnej, będzie odczuwał dolegliwości fizyczne – ból głowy, wymioty, problemy z oddychaniem, uciążliwe kołatanie serca. Objawy zatrucia alkoholowego, jakie daje Esperal, ma za zadanie zniechęcić uzależnionego do spożywania alkoholu. 

Wszywka alkoholowa jest umieszczana w formie implantu pod skórą pacjenta na kilka miesięcy. W tym czasie pacjent nie tylko będzie unikał alkoholu, ale również zyska szansę na rozpoczęcie terapii uzależnień, aby nauczyć się na nowo regulować emocje i rozwiązywać problemy bez pomocy tej substancji. 

Dlaczego wszywka alkoholowa to dobre rozwiązanie? 

Zaletą stosowania wszywki alkoholowej jest fakt, iż pacjenci mimo usilnych prób nie są w stanie jej przepić. Odpowiednio dobrana dawka do potrzeb i predyspozycji pacjenta, każdorazowo będzie doprowadzała do nieprzyjemnych dolegliwości przy próbie spożycia nawet małej ilości alkoholu. Jest to zatem sposób na to, aby rozpocząć swoje życie w trzeźwości, unikając tym samym sytuacji i możliwości, które prowadziłyby do wypicia nawet jednej jednostki alkoholu. 

Wszywka alkoholowa to doskonałe rozwiązanie dla osób, które pragną znaleźć się w terapii awersyjnej. Wykształcenie w sobie niechęci do alkoholu pozwoli na dalsze funkcjonowanie bez tego środka psychoaktywnego. Na Esperal może zdecydować się każdy, kto nie ma przeciwskazań do wykonania zabiegu. Pacjenci, którzy powinni skorzystać z innych metod leczenia alkoholizmu to pacjenci z cukrzycą, zmagający się z problemami sercowymi, kobiety karmiące oraz kobiety w ciąży. 

Zabieg implantacji Esperalu – dla kogo? 

Zabieg wszycia Esperalu w Białymstoku każdorazowo powinien być przeprowadzany po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. To właśnie wtedy dobierana jest właściwa dawka disulfiramu, który ma za zadanie blokować rozkład alkoholu we krwi. Nieodpowiednia dawka leku nie będzie na tyle skuteczna, aby zniechęcić do picia. 

Sam zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym przez chirurga. Poprzez małe nacięcie Esperal jest wprowadzany pod skórę i usuwany dopiero po kilku miesiącach. To jedna z najskuteczniejszych metod walki z uzależnieniem od alkoholu, która jest dedykowana pacjentom szukających pomocy. 

W celu zwiększenia szansa na skuteczną walkę z uzależnieniem, specjaliści zalecają połączenie wszywki alkoholowej z innymi formami terapii

Inne metody leczenia alkoholizmu 

Wszywka alkoholowa, pomimo swojej skuteczności, to nie jedyny sposób walki z uzależnieniem. Pacjentom, którym zależy na powrocie do zdrowia, zaleca się również inne formy terapii – zwłaszcza terapię indywidualną lub terapię grupową. To w trakcie tych spotkań pacjenci mają szansę na poznanie źródła swoich problemów z alkoholem, omówienie ich i przepracowanie. Jednocześnie połączenie leczenia Esperalem oraz terapii, da najlepsze i najbezpieczniejsze efekty w walce z alkoholizmem. 

alkohol

Podobnie warto wspierać działanie Esperalu poprzez podjęcie leczenia farmakologicznego. Tabletki przepisane przez specjalistę będą łagodzić uczucie głodu alkoholowego, które z pewnością pojawi się w pierwszych tygodniach i miesiącach terapii. Połączenie Esperalu z innymi formami terapii uzależnienia od alkoholu to najlepsze rozwiązanie w walce o nowe życie.