Automatyka do bram garażowych – przegląd
Automatycznie otwierane bramy garażowe i wjazdy na posesję stały się popularne już jakiś czas temu, jednak dopiero dziś producenci są w stanie pracować nad nimi jeszcze intensywniej, wprowadzając na rynek coraz to nowsze i bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania. Automatyczne sterowanie bramą nie oznacza dziś uruchamiania bramy za pomocą przycisku umieszczonego przy drzwiach garażu, ale coraz częściej zdalne sterowanie bramą za pomocą pilota a nawet z poziomu telefonu komórkowego.
W połączeniu ze zwiększoną wytrzymałością samych bram i nowoczesnymi konstrukcjami napędowymi odpornymi na warunki atmosferyczne, bramy automatyczne to dziś zdecydowanie przykład bardzo praktycznego zastosowania nowoczesnych technologii. Jaki wybór automatyki oferują dziś producenci rozwiązań do bram garażowych?
Automatyka dopasowana do twojej bramy
Choć w przypadku wyboru nowej bramy producent jest zwykle w stanie dostarczyć ją w zestawie z odpowiednio dopasowaną automatyką, wiele osób dopiero po czasie decyduje się na ulepszenie swojej bramy mechanicznej o zupełnie nową i sprawną automatykę. Producenci rozumiejąc potrzeby wszystkich klientów decydujących się na instalację automatyki do bram i znając standardowe parametry bram instalowanych w garażach i przy wjazdach na posesję są dziś w stanie zapewnić wiele gotowych zestawów napędowych do montażu z właściwie każdym rodzajem bramy garażowej.
Pierwszym parametrem, na jaki zwraca się uwagę podczas wyboru automatyki do bram garażowych są wymiary samej bramy, bo to od nich zależały będą niektóre parametry samej automatyki. Parametry takie jak powierzchnia czy wysokość bramy wpływają na opory, jakie musi pokonać po drodze brama, prędkość jej pracy czy wytrzymałość konkretnych komponentów, dlatego też nie należy ich w żaden sposób lekceważyć.
Kolejną rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę podczas wyboru automatyki do bramy garażowej jest przewidywana intensywność pracy bramy. Zupełnie inne potrzeby będzie wykazywała przecież brama na posesji prywatnej, a inne brama otwierająca dostęp do podziemnego garażu w kompleksie mieszkaniowym, przez którą dziennie przejeżdżają dziesiątki samochodów. Zestawy automatyki mogą mieć więc zaznaczone, czy nadają się do intensywnej eksploatacji, czy też raczej do użytku domowego.
Nowoczesne technologie w automatyce bram garażowych
Podstawowym zadaniem automatyki do bram garażowych jest oczywiście otwieranie jej i zamykanie za pomocą zainstalowanego silnika, bez konieczności użycia siły mięśni. Nowoczesne zestawy automatyki do bram są jednak znacznie bardziej zaawansowanymi urządzeniami pozwalającymi nie tylko otwierać i zamykać bramę, ale też sterować tempem jej otwierania, wykrywać stojące na drodze bramy przeszkody, czy dostosowywać funkcjonalność bramy do potrzeb indywidualnego użytkownika.
Z nowoczesnymi systemami automatyki do bram garażowych możliwe jest też zaprogramowanie czasu samozamykania bramy, kontrolowanie i programowanie przeglądów technicznych dzięki wbudowanemu licznikowi cykli, zastosowanie systemów ochronnych takich jak łagodne zamykanie, wspomniane już czujniki przeszkód czy możliwość zatrzymania i zmiany kierunku ruchu bramy.
Wszystkie wspomniane udoskonalenia składają się na w pełni funkcjonalne i inteligentne systemy które nie tylko działają tak, jak chce tego użytkownik, ale też uczą się jego nawyków i mogą dostosować się do niego. Wiele bram otwiera się więc dziś dzięki czujnikom informującym centralę sterującą o zbliżaniu się do bramy uprawnionego do przejazdu samochodu czy automatycznie blokuje się w razie awarii by nie opaść niespodziewanie na przebywający pod nią samochód.
Możliwości automatyki do bram garażowych są dziś bardzo szerokie, a z innowacyjnymi propozycjami pojawiającymi się na rynku każdego roku, ich rozwój może jedynie nabierać tempa – to, co do niedawna było zarezerwowane wyłącznie dla zastosowań przemysłowych dziś z powodzeniem wykorzystywane jest także w projektach dla klientów indywidualnych.