Co warto wiedzieć wyjeżdżając do pracy za granicę?
Odkąd Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, wielu Polaków wyjeżdża do pracy za granicą. Nic w tym dziwnego, ponieważ zarobki w zachodnich krajach Europy są bardzo wysokie, a warunki pracy korzystne. Do najpopularniejszych opcji należy praca w takich krajach jak Niemcy, Austria i Holandia. Zwłaszcza ten pierwszy wybór jest coraz powszechniejszy. O czym warto wiedzieć przed tym, jak zdecydujemy się na pracę za granicą?
Praca w Niemczech — co powinniśmy sprawdzić przed wyjazdem?
W Niemczech jest duże zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy, zarówno sezonowych, jak i tych szukających stałej pracy. W pierwszym przypadku pracownicy zatrudniani są na dwa lub trzy miesiące, maksymalnie do pół roku.
Najważniejsza jest chęć do pracy. Praca sezonowa polega głównie na pielęgnacji zieleni, różnego rodzaju zbiorów, czy sprzątaniu. Z kolei praca stała czeka na specjalistów z różnych branż, a także pracowników z branży budowlanej, przemysłowej i remontowe, takich jak operatorzy wózków widłowych, spawacze, ślusarze, piaskarze, murarze, blacharze samochodowi, stolarze czy mechanicy.
Zarobki za granicą zależą od umowy z agencją pracy, pracodawcy, a także wyrobionych nadgodzin i oczywiście branży. W Polsce działają agencje pośrednictwa pracy, które poza stanowiskiem są w stanie zaoferować możliwość rozwoju zawodowego i odpowiednie kursy. Warto dokładnie sprawdzić agencję pracy, z której korzystamy jeszcze przed rozpoczęciem pracy, a także starannie przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, które mogą przydać nam się za granicą. W razie jakichkolwiek problemów możemy skontaktować się z naszą agencją pracy lub polską ambasadą.
Czy można pojechać do pracy w Niemczech bez znajomości języka?
Praca w Niemczech bez znajomości języka niemieckiego jest możliwa. Wiele miejsc oferuje prace fizyczne lub proste prace przy kwiatach i w usługach. Każdy chętny bez jakiegokolwiek doświadczenia i wykształcenia może podjąć pracę w magazynach, przy produkcji różnych towarów przemysłowych lub przy pracach ogrodowych. Obecnie można znaleźć naprawdę dobrze płatną pracę w Niemczech bez języka. Dużo ważniejsze dla pracodawców są chęci do pracy, a także dyspozycyjność.
W profesjonalnej agencji pośrednictwa pracy powinniśmy spotkać się z poradami na temat tego, jaką pracę wybrać bez znajomości języka dopasowaną do naszego wieku i możliwości, a także zdecydować na jaki czas, chcemy wyjechać do Niemiec.
Podsumowując, wyjeżdżając do pracy za granicę, powinniśmy znaleźć dobrą agencję pośrednictwa pracy, specjalizującą się w szukaniu ofert dla potencjalnych pracowników zainteresowanych pracą w konkretnym kraju.
Ważne jest też to, aby skompletować odpowiednie dokumenty przed wyjazdem, zapytać o możliwe ubezpieczenia i to, co oferuje nam wybrana przez nas agencja. Warto dopytać o wszystkie możliwe oferty i o to, jak wygląda okres próbny, umowy itp. Korzystając z pomocy agencji, mamy zapewnioną ochronę prawną, a także gwarancję dobrych i sprawdzonych ofert pracy.