Maszyny potrzebne na gospodarstwie rolniczym

Maszyny uprawne to nieodłączny element wyposażenia każdego gospodarstwa rolnego. Od czasu powstania pierwszego pługu, bron, czy siewnika minęły już setki lat, podczas których rynek maszyn rolniczych rozwijał się w zawrotnym tempie.

Dziś, obok uniwersalnych maszyn zdolnych do wykonywania kilku rodzajów prac polowych mamy również bardziej wyspecjalizowane maszyny i pojazdy wykorzystywane przez czołowe przedsiębiorstwa rolne.

Niezależnie od rozmiaru gospodarstwa są jednak maszyny, których zabraknąć nie może na żadnym polu. Jakie maszyny są więc potrzebne na gospodarstwie rolniczym i jakie jest ich podstawowe przeznaczenie?

Traktor, czyli ciągnik

Właściwie żadne gospodarstwo rolne nie miałoby szans działania w dzisiejszym świecie bez ciągnika rolniczego. Zwany również traktorem pojazd zbudowany na sporych kołach jest w stanie pokonywać ziemiste tereny swobodnie, dzięki czemu pozwala na prace polowe nawet w gorszych warunkach pogodowych. Do głównych zadań ciągników należy przemieszczanie maszyn rolniczych, które nie posiadają samodzielnego napędu, a więc wszelkiego rodzaju siewników, opryskiwaczy, agregatów czy pługów.

Wszelkie tego typu urządzenia rolnicze montuje się do traktora za pomocą łącznika centralnego oraz dolnych belek podnoszących maszynę dzięki układowi hydraulicznemu. Taka specyficzna budowa ciągnika pozwala na łatwą wymianę wykorzystywanych w polu maszyn oraz umożliwia zwrotność maszyny na małej przestrzeni. Traktory są też często wykorzystywane jako rolniczy pojazd transportowy.

Agregat uprawowy

Agregaty to ciekawe, wielofunkcyjne urządzenia, których obecność w gospodarstwie eliminuje konieczność posiadania co najmniej kilku dodatkowych maszyn. Podobnie jak wiele innych elementów wyposażenia gospodarstwa rolnego, agregaty są maszynami niesamodzielnymi, wymagającymi posiadania ciągnika rolniczego. Agregat uprawny łączy w sobie funkcje tradycyjnie wykonywane przez kultywator oraz glebogryzarkę. Jego podstawowym zdaniem jest więc kompleksowe rozdrabnianie i spulchnianie gleby uprawnej w trakcie przygotowywania terenu pod uprawę kolejnych roślin. Agregaty wyposażone są w co najmniej kilka rzędów zębów, które skutecznie wzruszają grunt i przerzucają go tworząc łatwiejszą do uprawy glebę.

Tradycyjnie agregaty dzielimy na:

  • przedsiewne, przygotowujące glebę pod zasiew,
  • uprawowo-siewne, które poza przygotowaniem gleby dodatkowo służą jako siewnik i już podczas jednego przejazdu wykonują te dwie czynności jednocześnie,
  • oraz pożniwne, które poza przekopaniem gleby po zbiorach mogą służyć również do spulchniania zaskorupiałej gleby, niszczenia chwastów, czy mieszania nawozu z glebą.

części do maszyn rolniczych

Pług

Pługi to maszyny rolnicze, które po połączeniu z ciągnikiem służą do orania pól. Orka polega w głównej mierze na odwracaniu i kruszeniu uprawianej warstwy roli, które wykonuje się w różnych celach zależnie od pory roku. W generalnym rozumieniu orka służy przygotowaniu gleby do zasiewu lub spulchnienia jej po zbiorach.

Siewnik

Jak sama nazwa wskazuje, siewnik służy do rozprowadzania nasion roślin na polu w odpowiedni, uprzednio określony sposób. Wszelkie gospodarstwa rolnicze nastawione na produkcję roślinną nie będą pracowały prawidłowo, jeśli w ich zasobach nie znajdzie się chociaż jedna maszyna siewna. Mniejsze gospodarstwa często rezygnują z zakupu siewnika i stawiają na agregaty uprawowo-siewne, które mogą wykonać te same zadania co siewnik, jednocześnie jednak przygotowując sobie rolę do zasiewu.

Opryskiwacz

Zasiane rośliny muszą być w ciągu wzrostu odpowiednio pielęgnowane i chronione. W celu tym stosuje się odpowiednie nawozy i opryski, zapobiegające atakom szkodników i ułatwiające wzrost roślin. Opryskiwacze są więc częstym, choć nie koniecznie obowiązkowym widokiem na polach uprawnych. Najczęściej korzystają z nich duże gospodarstwa rolne posiadające dziesiątki, jeśli nie setki hektarów pól uprawnych.

Kombajn

Gdy wszystkie konieczne prace polowe zostały już wykonane, a rośliny są gotowe do zbioru, czas by na pole wkroczył kombajn. Ta wielka, niezastąpiona w pracach polowych maszyna to główna metoda zbierania ziarna podczas żniw. Kombajny wykorzystuje się podczas zbiorów wszelkich roślin o podobnym sposobie uprawy i zbioru, a więc wszelkich zbóż, rzepaku, kukurydzy i tym podobnych. Kombajn zbożowy podczas pracy jednocześnie kosi, podbiera, młóci i czyści ziarno. Wiele kombajnów wykorzystywanych na ogromnych obszarach rolnych sterowana jest dziś automatycznie za pomocą prowadzenia LPS, GPS, mapowania plonu oraz telemetrii.

Artykuł powstał dzięki współpracy ze sklepem z artykułami rolniczymi – www.dojczfar.pl