Czy torby foliowe są nieekologiczne?

Wokół toreb i woreczków foliowych trwa nieustanny dyskusja. Czy są szkodliwe dla środowiska czy nie? Można znaleźć wiele argumentów na poparcie jednej i drugiej tezy.

Dziś torby foliowe coraz częściej produkowane są z materiałów niezagrażających środowisku. Zaczynają skutecznie wypierać reklamówki wykonane ze szkodliwych materiałów. Trzeba pamiętać, żeby nie określać wszystkich toreb foliowych, mianem złych i szkodliwych. Byłoby to zbyt duże uproszczenie. Nowocześniejsze wersje są przyjazne dla środowiska.

Materiały do produkcji

torby folioweEkologiczne torby foliowe produkuje się z polietyleny. Jest to związek powstały z połączenia wodoru i węgla. By jeszcze przyspieszyć, i tak szybki proces rozkładu, często dołącza się do tego dodatek oxo-biodegradowalny. Dzięki temu rozkład takiej torby dokonuje się w 24 miesiące. Już sam proces produkcji jest przyjazny dla środowiska, nie wytwarza odpadów. Torby foliowe nadają się do recyklingu. Powstałe na jego drodze surowce przeznaczane są do produkcji kolejnych toreb, pojemników, worków na śmieci.

Otrzymujemy produkty wielofunkcyjne i wytrzymałe. Jednorazowe lud do dłuższego użytkowania.

Różne rodzaje

Występuje wiele rodzajów opakowań foliowych. Mamy na przykład:

  • Foliowe reklamówki HDPE, foliowe opakowanie przeznaczone do przenoszenia różnych artykułów. Występują w supermarketach, można zapakować do nich 7-8 kg produktów.
  • Grube reklamówki LDPE, przeznaczone do wielorazowego użytku
  • Worki HDPE, cienkie woreczki posiadające atest PZH nadające się do pakowania żywności
  • Worki LDPE, produkowane z grubszej folii, do pakowania sypkich materiałów
  • Woreczki strunowe nadające się do zamrażania produktów spożywczych

Jest jeszcze wiele innych rodzajów, jak na przykład worki na śmieci czy torby zakupowe.

Są też torby reklamowe. Oprócz standardowych funkcji, spełniają rolę narzędzia marketingowego. Dają olbrzymie pole do przedstawienia swojej działalności. Ludzie powszechnie używają toreb na zakupy, każda z nich może stać się ulotką reklamową. Można umieścić na nich swoje logo, adres WWW i do konta na portalu społecznościowym. W taki sam sposób da się rozpropagować każdą działalność charytatywną. Wszystkie wielkie sieci marketów czy przeróżnych sklepów już to robią.

Ne każda torba foliowa jest zła

Pamiętajmy, że nie wszystkie torby foliowe są złe. Używajmy tych produkowanych z myślą o ochronie środowiska. Torby tego typu są coraz częściej spotykane. Powstają z surowców niezagrażających naszej planecie.

Siłą toreb foliowych jest nie tylko sprzyjanie środowisku. Mamy wiele rodzajów opakowań, dostosowanych do różnych naszych potrzeb. Wszystkie są wielofunkcyjne, możemy chodzić z nimi na zakupy. Zamrażać w nich produkty spożywcze, wynosić śmieci. Służą też do reklamowania usług swojej firmy. Wiele zastosowań a wszystko to w atmosferze ochrony naszego środowiska.