Herbata na refluks – czym się charakteryzuje

Refluks żołądkowy to nieprzyjemna przypadłość, która potrafi bardzo utrudnić życie, dlatego warto zastanowić się nad naturalnymi możliwościami, które pozwolą nam na zabezpieczenie się na wypadek ataku choroby.

Same dolegliwości związane z refluksem wynikają z cofania się treści pokarmowej, w którego zawartości jest również kwas solny, z żołądka do przełyku. W ten sposób odczuwamy niekomfortowe pieczenie, które nazywa się zgagą. Wynika ono z podrażnienia przełyku na skutek refluksu. Na rynku występuje wiele produktów, które pomagają w radzeniu sobie z refluksem i jego nieprzyjemnymi objawami. Wbrew ogólnemu przekonaniu — w chorobie może pomóc również herbata.

Jaka herbata na refluks?

W tej przypadłości nie zaleca się mocnych naparów — czyli powinniśmy stronić od silny, czarnych herbat, naparu z mięty, napojów gazowanych czy kawy. Jednak nie należy od razu wykluczać z diety wszystkich herbat. Istnieją herbaty o znacznie delikatniejszych smakach i aromatach. Warto więc w przypadku ataku refluksu sięgnąć po delikatną herbatę. Pośród delikatnych herbat najlepiej wypadają herbaty białe. Ich zbiór przypada na jeszcze nierozwinięte pąki herbaty, które nie rozpoczęły procesu fotosyntezy.

Biały kolor wynika więc z niskiej zawartości lub w ogóle braku zawartości chlorofilu. Biała herbata stanowi najdelikatniejszą i świetnie sprawdzi się, kiedy doznamy ataku refluksu. Jest bardzo delikatna i przyjemna w smaku. Doskonale załagodzi podrażnienia, ponieważ nie posiada tej charakterystycznej dla czarnej herbaty goryczki. Znawcy opisują jej posmak nawet jako słodkawy.

Czy oprócz białej herbaty mogę korzystać z innych herbat?

biała herbata
Warto zdecydować się na białą herbatę lub zioła funkcjonalne.

Oczywiście biała herbata to ta najdelikatniejsza. Istnieje jednak wiele rodzajów herbat, które również pozwalają na uciechę z napoju bez nieprzyjemnych konsekwencji. Tak więc wszystkie herbaty z owocowymi domieszkami spiszą się świetnie.

Pamiętajmy tylko, by taka herbata zwierała kawałki owoców, a nie jedynie chemiczne aromaty. To właśnie herbaty z domieszkami suszonych owoców posiadają najpełniejsze smaki i będą w pełni bezpieczne dla osób cierpiących na refluks żołądkowy.

Możemy też skusić się na napary ziołowe — z pominięciem miętowego, który podrażnia przełyk. Tak więc napar z lipy, rumianku czy morwy białej również jest wskazany osobom cierpiącym na refluks żołądkowy.

Jakie inne cechy posiadają herbaty dopuszczane do spożycia przy refluksie żołądkowym?

Wśród herbat, które możemy pić przy refluksie żołądkowym znajduje się herbata biała, które zbawienny wpływ działa na całe ciało. Biała herbata jest świetna do oczyszczania organizmu z toksyn czy pozbyciu się wolnych rodników. Jeśli chcemy poddać nasz organizm detoksykacji — możemy sięgnąć także po herbatę zieloną, która posiada bogaty smak i jest orzeźwiająca. Dodatkowo doda nam mnóstwo energii na cały dzień. Wszystkie herbaty — czerwona, czarna, biała, zielona — pochodzą z jednego krzewu, a ich rodzaj jest różny ze względu na moment zbioru i proces fermentacji. Dlatego też herbaty posiadają zbliżone pozytywne cechy.

Jeśli cierpimy na refluks żołądkowy nie musimy rezygnować ze spożywania wszystkich herbat. Jeśli napary, które przygotujemy będą delikatne — bez problemu możemy korzystać z każdej z nich. Szczególną uwagę należy jednak zwrócić na białą herbatę, która pozbawiona jest goryczki i stanowi bardzo delikatny napar. Możemy również skorzystać z owocowych dodatków do herbat, które sprawdzą się świetnie, kiedy będziemy mieć ochotę na inne niż standardowe smaki herbat. W dodatku owoce wzbogacą pozytywne właściwości herbaty.