Jak działają panele na podczerwień?

Nowoczesne, alternatywne metody ogrzewania bazujące na oszczędności energii i możliwie jak najniższej emisji szkodliwych substancji do atmosfery to jeden z najgorętszych tematów technologicznych ostatnich lat.

Choć liczba osób ogrzewających mieszkania węglem nieustannie maleje, a tych korzystających z ogrzewania elektrycznego czy gazowego nieustannie rośnie, potrzeba stworzenia jeszcze bardziej ekonomicznego rozwiązania nie ustaje.

Jednym z ciekawszych rozwiązań ostatnich lat staje się ogrzewanie panelami na podczerwień. Jak działają, dlaczego są korzystniejsze od tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego i czy są warte inwestycji?

Zasada działania paneli na podczerwień

Przywołując podstawowe prawa fizyki dotyczące wymiany cieplnej pomiędzy ciałami wiemy, że wyróżnia się trzy podstawowe modele przekazywania ciepła: przewodzenie, konwekcja oraz promieniowanie.

Tradycyjne grzejniki montowane w domach, niezależnie od swojego źródła energii, bazują na konwekcji, a więc ogrzewaniu powietrza, które poprzez różnicę temperatur jest wprawiane w ruch i w ten sposób sprawia wrażenie ogrzanego pomieszczenia.

Powietrze ciepłe, unoszące się znad grzejników przenosi się do góry, ogrzewając tym samym mury domu i generując jeszcze więcej odczuwalnego ciepła. W rzeczywistości jednak ciepłe powietrze zostaje częściowo uwięzione pod sufitem, podczas gdy zimne opada na dół i odbiera co najmniej kilka stopni z odczuwanego ciepła.

Działanie paneli na podczerwień opiera się o zupełnie inne zasady fizyki. Zgodnie z nazwą, głównym procesem zachodzącym w przypadku tego typu ogrzewania jest promieniowanie czyli proces podobny do działania promieni słonecznych.

Ciepło wysyłane tu w postaci promieniowania podczerwonego oddziałuje na wszystkie przedmioty, obiekty i ciała obecne w pomieszczeniu. Te, częściowo pochłaniając, a częściowo odbijając promieniowanie sprawiają, że odczuwalna temperatura jest znacznie wyższa niż rzeczywista i stanowi idealną dla komfortu cieplnego człowieka.

Technologia zastosowana w panelach na podczerwień korzysta z fal światła znajdujących się poniżej czerwonego obszaru widzialnego światła, a więc tzw. fal infrared. Każdy panel grzewczy jest zbudowany z elementów grzejnych oraz odbijających promieniowanie, a przy tym obudowany w sposób, który nie zaburza wizualnego wystroju pomieszczeń i pozwala na wkomponowanie ogrzewania w bardzo stylowy, nowoczesny sposób.

W uproszczonym rozumieniu można powiedzieć, że panele grzewcze działające w oparciu o podczerwień to specjalnie skonstruowane grzałki mające za zadanie przekształcić jak najwięcej pobieranej energii elektrycznej w światło podczerwone, które promieniowaniem oddziałuje na obecne w pomieszczeniu przedmioty i ciała, nagrzewając je bezpośrednio oraz wykorzystując je do dalszego przekazywania ciepła.

Ogrzewanie na podczerwień – główne zalety

Jednym z podstawowych elementów ogrzewania na podczerwień i jednocześnie największą zaletą tego typu rozwiązań jest brak strat cieplnych spowodowanych ogrzewaniem powietrza.

Cała emitowana przez panele energia jest wykorzystywana do ogrzewania ścian, osób i przedmiotów pomieszczenia, dzięki czemu ciepło uzyskiwane jest znacznie szybciej i w sposób bardzo ekonomiczny.

Ogrzane emitowanym przez panele na podczerwień ciepłem elementy wyposażenia domu oraz znajdujące się w nim osoby oddają nagromadzony nadmiar ciepła, dzięki czemu fale ciepła nieustannie poruszają się po pomieszczeniu i wytwarzają przyjemny komfort cieplny bez strat w postaci ciepłego powietrza krążącego pod sufitem.

Kolejną korzystną zaletą paneli na podczerwień jest brak krążenia powietrza wpływający na poprawę jego ogólnej jakości. Stwierdzenie, że tradycyjne grzejniki są największym siedliskiem kurzu w domu nie jest wielkim wyolbrzymieniem, a biorąc pod uwagę że wydzielane przez nie ciepło wprawia nagromadzone pokłady kurzu w ciągły ruch, wpływ tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego na zdrowie człowieka nie może być najlepszy.

Ogrzewanie domu

Tymczasem podczerwień, działająca ogrzewająco na ściany nie tylko podwyższa ich właściwości izolacyjne, ale też zapobiega rozwojowi pleśni i grzyba spowodowanych wilgocią.

Fale podczerwone, w przeciwieństwie do ogrzanego powietrza, docierają do każdego zakątka domu i skutecznie ogrzewają każdy jego centymetr kwadratowy.

Czy ogrzewanie na podczerwień się opłaca?

Biorąc pod uwagę konieczność zasilania paneli energią elektryczną, niejednokrotnie pojawia się pytanie dotyczące faktycznych oszczędności finansowych w przypadku stosowania ogrzewania podczerwonego.

Zauważając jednak, że wydzielane przez panele ciepło i promieniowanie powodują znacznie mniejsze straty cieplne niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań konwekcyjnych, nie trudno domyślić się że panele potrzebują mniej czasu na ogrzanie całego pomieszczenia i tym samym zużyją mniej energii niż tradycyjne grzejniki elektryczne.

Czy więc komfort cieplny bez dusznego powietrza pod sufitem jest wart inwestycji? Zdecydowanie tak.