Jak oddychać efektywnie i rytmicznie podczas wyskiego poziomu stresu

Prawidłowe oddychanie może pomóc opanować się podczas stresującej sytuacji. Jednakże, aby umiejętnie sobie radzić w takich okolicznościach, trzeba najpierw wykonać kilka treningów. Wystarczy usiąść wygodnie, wciągnąć powietrze tak, aby brzuch unosił się przez 2 sekundy, potem klatka piersiowa. Następnie trzeba wytrwać na wdechu przez kolejne dwie sekundy i wypuścić powietrze tak, aby najpierw powietrze zeszło z klatki, a potem z brzucha. 

Jakie korzyści przynosi odpowiednie oddychanie?

Odpowiednie oddychanie, czyli nosowo-przeponowe poprawi wzorce oddechowe na bardziej funkcjonalne. Istotne jest też to, że zapewni to lekki i swobodny oddech. Kolejną rzeczą jest efektywny transport tlenu do mózgu i mięśni. W efekcie nastąpi poprawa koncentracji, a także równowaga między dopaminą a melatoniną. Wśród atutów wymienia się też znacznie lepszą wytrzymałość mięśniową, wzmocniony układ immunologiczny i poprawę jakości snu. Człowiek praktykujący świadomie oddychanie nosowo-przeponowe zyskuje poczucie równowagi, koordynacji wzrokowej i orientacji przestrzennej. Pracodawcy mogą także liczyć na lepszą wydajność pracy takich pracowników. Ciało staje się bardziej zintegrowane w oddechu. 

Dlaczego warto korzystać z kursów oddechowych?

Kursy oddechowe pomagają radzić sobie z trudnymi i stresującymi sytuacjami. Dlatego warto wysłać na takie szkolenia swoich pracowników. Dzięki temu wzrośnie wydajność w pracy. Przykładem takiego kursu jest szkolenie u Jakuba Gontarskiego. Systematyczny trening wspiera bardzo dużo aspektów zdrowotnych układu oddechowego i ruchowego. Dzięki temu człowiek buduje solidne fundamenty mentalne i fizyczne. Zyskuje wiedzę o tym, jak dobrze funkcjonować w zróżnicowanym otoczeniu i społeczeństwie. Prezentowane szkolenie wspiera plastyczność mózgu. Wykształca zatem prawidłowe połączenie dwóch półkul mózgu, a więc neuro-plastyczną integrację i koordynację ruchową. W efekcie można liczyć na poprawę kondycji i wytrzymałości mięśni. Uczestnicy otrzymują różnorodne narzędzia treningowe. Dlatego mogą także liczyć na zmniejszenie ryzyka powstawania urazów i kontuzji. Pan Jakub pomaga w świadomej transformacji wzorców oddechowych i ruchowych na funkcjonalne. Dzięki temu można utrzymać zdrową relację ze samym sobą. 

oddech

Co daje świadome oddychanie podczas stresującej sytuacji?

Świadome oddychanie nosowo-przeponowe sprawia, że więcej tlenu przechodzi do mózgu i poprawia się koncentracja. Człowiek staje się spokojniejszy i bardziej opanowany, dlatego może sobie poradzić w konkretnej sytuacji. Jednak do tego potrzeba praktyki i ćwiczeń. Lepiej to robić pod okiem specjalistów. Dzięki temu zyskuje się pewność, że wszystko odbywa się w odpowiedni sposób. Pan Jakub Gontarski prowadzi kursy stacjonarne i online, dzięki temu można wybrać taki, który w danej sytuacji jest najbardziej właściwy. Podczas zajęć kursanci dowiedzą się, jak oddychać przez nos z wykorzystaniem przepony. W tym przypadku brzuch powinien wyraźnie zwiększać swoją objętość. Nie należy zapominać o skupieniu i rozluźnieniu ciała. Takie ćwiczenia można z powodzeniem wykonywać w różnych pozycjach, na przykład leżącej czy siedzącej. Niektórzy uczestnicy praktykują to ćwiczenie nawet w pozycji stojącej. Po skończonych sesjach uczestnicy powinni dalej rozwijać swoje umiejętności praktyczne. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że dbałość o spowolniony oddech pomaga utrzymać spokój. 

Ćwiczenia oddechowe na stres są wspaniałym sposobem nie tylko na to, aby poradzić sobie z trudną sytuacją, ale także nawiązać zdrową relację ze samym sobą. Umiejętność oddychania nosowo-przeponowego daje więcej spokoju każdego dnia, a także wiele innych korzyści, o których wspomniano w niniejszym artykule.