Jak technologie wpływają na nasze życie?

To, że technika rozwija się w zawrotnym tempie nikogo raczej nie dziwi. Dziwić jedynie mogą coraz to nowsze nowinki technologiczne. Czasem ma się ochotę po prostu złapać za głowę i powiedzieć: czego to człowiek nie wymyśli. Wiele z wynalezionych rzeczy jest niezwykle przydatna i potrzebna, ale są też takie, do których nawet nie pasuje określenie zbytek. Ludzie wówczas zaczynają się zastanawiać czy stworzenie takiej czy innej rzeczy naprawdę wpłynęło pozytywnie na ludzkość. Zazwyczaj okazuje się, że nie a pomimo to, znajdują się osoby, które kupią nawet najbardziej zbędne rzeczy. Po co to robią?

Motywy raczej nie są znane. Prawdopodobnie nie mają co z pieniędzmi robić, bo jak wiadomo i o czym na bieżąco informują nowinki technologiczne – wszystkie nowe urządzenia są niezwykle drogie. Wielu osób zwyczajnie nie stać na innowacje i drobiazgi takie czy inne. Może to z jednej strony dobrze, ponieważ w przeciwnym razie ludzkość zalewana byłaby jeszcze większą ilością śmieci wyprodukowanych w gospodarstwie domowym. Zbytki bowiem mają to do siebie, że bardzo szybko się nudzą, ponieważ nie spełniają one żadnej, bliżej określonej funkcji.

gadżety

Człowiek nie wie, co z takim bajerem zrobić, więc po prostu go wyrzuca. I tu się zaczyna kolejny problem, ponieważ utylizacja tego typu odpadów jest trudna. Wyrzucenie takich rzeczy tak na dobrą sprawę nie załatwia problemu, a nawet go spiętrza, ponieważ powstają góry śmieci, które nie nadają się do niczego. A z drugiej strony nie kupienie takiej czy innej rzeczy nie spowoduje, że śmieci będzie mniej, ponieważ przyczyna leży w produkcji. Powinno się jak najmniej tego typu innowacji wytwarzać, to wtedy będzie mniej takich odpadów.

Być może rola klienta jest tu kluczowa, ponieważ w sytuacji, gdyby tego typu produkty przestałyby być kupowane, to producenci na pewno przestaliby wydawać pieniądze na ich wytwarzanie. Tylko w ten sposób można zastopować tę nic niewnoszącą fabrykację. Nowinki technologiczne mogą istniej w dalszym ciągu, ale niech ograniczają się jedynie do wskazania najświeższych wynalazków, po to, by człowiek mógł się zadziwić tym, że ktoś wpadł na taki czy inny pomysł. Na tym powinno się tym skończyć. Jednak się nie skończy, ponieważ na samym podziwie nikt nie zarobi, a pieniądze są tu najistotniejsze. Ktoś bowiem robi taką czy inną rzecz nie dla samego tylko podziwiania, ale przede wszystkim ze względu na zarobek, który można tę drogą zdobyć.

Są to tak na dobrą sprawę dość łatwe pieniądze i całkiem spore. Nic więc dziwnego, że przemysł  technologiczny tak prężnie się rozwija. Wynalazcy zdają sobie sprawę, że na pewno znajdzie się ktoś, kto kupi taką czy inną rzecz. Tylko z samej chęci posiadania najnowszych nowinek technologicznych. Co to wnosi w życie takich osób? Do końca nie wiadomo. Prawdopodobnie nic, no może oprócz radości, że ma się coś, czego nikt inny nie ma. Być może właśnie o radość chodzi. A może o coś zgoła innego? Tak na dobrą sprawę tego się raczej nikt nie dowie. Tak po prostu jest, a wynalazcy i producenci cieszą się z takiej rzeczywistości.