Jaki złom jest najbardziej wartościowy?

Różnego rodzaju odpady to zazwyczaj rzeczy, które nie są zbyt cenne i jedynie częściowo mogą być poddane recyklingowi, który pozwala uzyskać jakieś korzyści z tych odpadów.

Sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej w przypadku odpadów, które można w bardzo prosty i skuteczny sposób poddać recyklingowi i wykorzystać ponownie, nawet wiele razy. Do tej grupy odpadów zalicza się oczywiście złom, który obecnie jest bardzo cennym źródłem surowców wtórnych. Warto więc wiedzieć, jakie wyróżnia się rodzaje złomu, jak rozróżnia się tego typu odpady, który złom jest najbardziej wartościowy oraz ile można zarobić na sprzedaży złomu. 

Jakie są rodzaje złomu?

Złom to bardzo szerokie pojęcie, które określa ogół metalowych przedmiotów, które mogą zostać wykorzystane ponownie w procesie recyklingu i przetwarzania odpadów. Polega to na tym, że złom przetapia się w specjalnych piecach hutniczych i w ten sposób pozyskuje surowiec, który może być ponownie wykorzystany w procesie produkcyjnym. Tę grupę odpadów podzielić można na takie rodzaje jak:

    • Złom stalowy – najpowszechniejsza klasa złomu, charakteryzująca się najniższą wartością. Odpady te można dzielić na:
      • Złom wsadowy – odpad o parametrach umożliwiających bezpośredni wsad do pieca hutniczego.
      • Złom niewsadowy – elementy stalowe, które trzeba poddać odpowiednim procesom obróbki, zanim możliwe będzie użycie ich jako wsadu do pieca hutniczego.
    • Złom żeliwny – główne elementy silników i maszyn przemysłowych, a także stare kaloryfery i elementy konstrukcji. Odpady te dzieli się na:
  • Żeliwo białe (handlowe)
  • Żeliwo ciemne (maszynowe)
  • Metale nieżelazne – nazywane także metalami kolorowymi, do których zaliczyć można m.in. aluminium, miedź, cynk, ołów oraz stopy metali np. znal, brąz czy mosiądz. 
  • Złom użytkowy – czyli taki, który nadaje się do wykorzystania w celach innych niż jego przetopienie. Do tej grupy zaliczyć można m.in. blachy, rury, pręty, kable, profile, części do maszyn i samochodów, kątowniki i ceowniki. 

Jak rozróżnia się złom?

Złom to bardzo szeroka i różnorodna grupa odpadów metalowych, które różnią się od siebie właściwościami, ale także wartością. Z tego też względu tak istotne jest to, aby wiedzieć, w jaki sposób szybko i skutecznie rozróżnić dany rodzaj złomu. Osoba doświadczona bardzo często będzie umieć samodzielnie rozpoznać materiał, z jakiego wykonany jest dany przedmiot. W przypadku osób niedoświadczonych lub takich, które chcą we własnych zakresie posegregować złom, jaki posiadają np. w swoim domu, bardzo pomocny może okazać się magnes. Pozwala on skutecznie rozróżnić metale kolorowe, których magnes nie przyciąga od stali. W przypadku dokładniejszej selekcji złom odróżnia się na podstawie jego własności fizycznych i chemicznych.

Który złom jest najbardziej wartościowy?

Złom może mieć różną wartość, w zależności od tego, z jakiego metalu jest wykonany. Bez wątpienia do najcenniejszej grupy tego typu odpadów zaliczyć należy metale kolorowe. Jest to najbardziej pożądana i jednocześnie najbardziej dochodowa klasa złomu, na której skupowaniu można zarobić najwięcej pieniędzy. W tej grupie bez wątpienia najcenniejsze są wszelkiego rodzaju metale szlachetne, jednak oprócz tego drogie są również takie metale jak cyna, miedź, mosiądz, czy nawet aluminium. Z tego też względu chcąc zarobić najwięcej, warto oddawać do skupu właśnie metale kolorowe, które są najcenniejszą grupą tego typu odpadów.

złom

Ile można zarobić na sprzedaży złomu?

To ile zarobimy na sprzedaży złomu, zależy od tego, jaką ilość tego złomu posiadamy oraz jakiego rodzaju są to odpady. W przypadku złomu stalowego, który ma dość niską cenę, wysokie zarobki będą trudne do osiągnięcia. Z tego też względu najlepszym rozwiązaniem jest sprzedaż metali kolorowych, których cena może zaczynać się od kilku złotych za kilogram aluminium i sięgać nawet 60 zł za kilogram cyny, czy nawet kilkukrotnie więcej w przypadku, gdy mówimy o metalach szlachetnych. Jest to wiec dość opłacalny interes, tym bardziej, gdy dysponujemy cennymi surowcami. Warto więc wybrać skup złomu z dojazdem do klienta i oddać zlegające odpady metalowe, ponieważ nie tylko nadajemy im w ten sposób nowe życie, ale możemy również na tym sporo zarobić.