Kiedy powinniśmy wyprać dywany?

Przychodzi taki czas, a zazwyczaj są to okolice świąt Bożego Narodzenia lub Wielkanocy, kiedy większość osób podwija rękawy i podejmuje się gruntownego uporządkowania swojego domu. Częstym momentem, w którym decydujemy się na całkowite wysprzątanie mieszkania to także nadejście wiosny, kiedy to najczęściej potrzebujemy zmian. Także w domowym wnętrzu. Istotnym elementem tej zmiany jest doprowadzenie do porządku naszych dywanów. Istnieją też jednak inne okazje, które mogą wymagać zwrócenia większej uwagi na dywan. Kiedy powinniśmy wyprać nasz dywan?

Pranie dywanów, a okres zimowy

Zapewne niezbyt wiele osób zaprząta sobie głowę praniem dywanów w tym okresie. Mamy ku temu sporo powodów. Zima to czas, kiedy w naszym domu, z uwagi na niską temperaturę, częściej przebywają zwierzęta. Częściej niż zazwyczaj mamy więc do czynienia z ich sierścią lub wydzielinami. Kolejna przyczyna większych niż zwykle zabrudzeń to schodzenie do kotłowni. Nie zawsze dobrze wytarte po przyjściu do domu buty lub pył osypujący się z ubrania to niebagatelne źródło brudu. Brud przynosimy na butach nie tylko po powrocie z takich pomieszczeń, jak kotłownia czy piwnica. Zmiana klimatu w naszym kraju powoduje często, iż zamiast mroźnej zimy mamy za oknem tzw. pluchę, której część gości w naszym domu, właśnie w wyniku źle oczyszczonego po powrocie obuwia. Z tych, a także wielu innych powodów, wiele osób odpuszcza sobie gruntowne pranie dywanów czy sprzątanie domu czy mieszkania w tym właśnie okresie. A to duży błąd. Pozostawienie dużej ilości brudu na dywanie to powód znacznego zanieczyszczenia powietrza w domu oraz świetna pożywka dla rozwijających się w nim roztoczy, co jest szczególną udręką np. dla osób uczulonych na roztocza kurzu domowego, u których objawy nasilają się właśnie w okresie jesienno-zimowym.

Z uwagi jednak na długi okres potrzebny do wyschnięcia dywanów (zimą jest to znacznie utrudnione), nie ryzykujmy czyszczenia go na własną rękę, gdyż w wyniku nadmiernego przemoczenia oraz braku odpowiednich warunków do wyschnięcia dywanu możemy doprowadzić do powstania pleśni, która będzie jedynie kolejną uciążliwością. W tym czasie lepszym rozwiązaniem będzie oddanie dywanu do specjalnej pralni. Czyszczenie dywanów we Wrocławiu nie musi być problemem!

Pranie dywanów- przykładowe metody 

Najczęściej stosowane przez pralnie metody to tzw. pranie “na wskroś”, szamponowanie lub metoda ekstrakcyjna. Pierwsza polega pokrótce na dokładnym odkurzeniu dywanu, co pozwala usunąć sporą część brudu. Kolejny krok to pranie wstępne, polegające na namoczeniu dywanu w odpowiednio dobranym środku. Następuje pranie zasadnicze, gdy środek jest wcierany w dywan specjalnymi szczotkami. plamy, które nie zniknęły, są dodatkowo traktowane odplamiaczem. Później dywan zostaje wypłukany, odwirowany i wysuszony w przeznaczonej do tego suszarce. Nazwa metody bierze się z całkowitego przemoczenia dywanu “na wskroś”, dlatego tak ważne jest jego dokładne wysuszenie.

Można wybrać też metodę ekstrakcyjną. Ogólnie jest ona często krytykowana za powierzchowność i nie docieranie do głębiej położonych warstw brudu, lecz firmy świadczące ową usługę deklarują jej skuteczność poprzez dobrze dobrany, wysokiej jakości sprzęt oraz środki piorące. Pranie tą metodą nie wymaga dostarczania dywanu do firmy, zapobiega całkowitemu przemoczeniu dywanu, co skraca czas suszenia.

Szamponowanie to nic innego, jak rozprowadzenie na dywanie za pomocą szczotki specjalnego szamponu, który po kilku minutach, w formie skrystalizowanej jest później odsysany wraz z brudem. Przy stosowaniu tej metody zaleca się dokładne odkurzenie dywanu, gdy ten będzie już całkowicie suchy.

pranie dywanów Wrocław

Pranie dywanów z odbiorem we Wrocławiu

Wracając do pytania o to, kiedy najlepiej prać dywany, najczęściej zalecane pory to wiosna i lato, właśnie z uwagi na możliwość zapewnienia najlepszych warunków do ich wyschnięcia. Jeśli jednak decydujemy się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy we Wrocławiu, czas nie ma tak naprawdę znaczenia. Dzięki szerokiej, dobieranej do potrzeb indywidualnych klientów ofercie wrocławskich firm, choćby takich, jak RoyalMaids.pl, każdy znajdzie coś dla siebie. Firma ma w swoich usługach zapewniony transport dywanu w obie strony oraz korzystne ceny.