Oświetlenie LED – przestrzeń biurowa

kobieta oświecona

Praca w biurze wymaga dużego skupienia i koncentracji dlatego żadne elementy należące do czynników zewnętrznych nie powinny rozpraszać pracowników. Odpowiednie oświetlenie miejsca pracy znacznie wpływa na wydajność osób działających w danym pomieszczeniu. Obecnie coraz powszechniejsze stają się światła LED. Często spotykane są we wszelkich biurach, szkołach, urzędach, uczelniach czy szpitalach. Wykorzystuje się je z powodzeniem zarówno w mniejszych jak i w większych obiektach, niezależnie ich wielkości czy od ilości osób w nich przebywających.  Dlaczego oświetlenie LED tak dobrze sprawdza się w biurach?

Oświetlenie miejsca pracy, a efektywność wykonywanych działań.

Źle oświetlone miejsce pracy mocno odbija się na funkcjonowaniu pracowników.  Praca przy komputerze również wymaga odpowiedniego oświetlenia, tak by nie odbijało się ono nadmiernie w ekranie. Niewłaściwie dobrane światło powoduje szybkie męczenie się oczu, co przekłada się na złe samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu. Brak dostatecznie mocnego i jednocześnie nieoślepiającego źródła światła powoduje osłabienie koncentracji, gorszą organizację i roztargnienie. Dodatkowym minusem tradycyjnego oświetlenia jest fakt, że bardzo często wykorzystywane żarówki np. jarzeniówki nagrzewają się i wytwarzają sporą ilość ciepła. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku małych pomieszczeń ponieważ już po kilku godzinach odczuwalny jest wzrost temperatury. Oświetlenie LED nie wytwarza niepotrzebnego ciepła, światło jest wystarczająco intensywne aby oświetlić miejsce pracy i jednocześnie na tyle delikatne by nie drażnić oczu. Dodatkowo białe światło pozwala na lepszą koncentrację niż żółte, co również może zadziałać pozytywnie na wykonywanie codziennych obowiązków. Lampy LED mimo wydzielania dość intensywnego światła nie powodują efektu olśnienia. Efekt ten występuje gdy zbyt mocne światło przejaskrawia barwy powodując ogólny dyskomfort.

Dlaczego oświetlenie LED jest najlepszym rozwiązaniem?

Zdecydowanie się na zastosowanie oświetlenia LED niesie ze sobą wiele korzyści. Lampy, taśmy czy żarówki LED są polecane zwłaszcza ze względu na swoją energooszczędność. Oświetlenie w biurach jest jednym z głównych czynników, które kluczowo wpływają na koszty stałe. Konieczność niemal ciągłego oświetlenia miejsc pracy wiąże się z ogromnymi kosztami w większej skali, dlatego tak ważne jest aby przeanalizować każdy element, który umożliwiłby zaoszczędzenie prądu wykorzystywanego w tym celu. Zmiana tradycyjnego oświetlenia na wersję LED umożliwia zaoszczędzenie nawet 50-70% zużywanej dotychczas energii. Procent ten w przeliczeniu na potrzeby całego biurowca daje olbrzymią różnicę pieniężną. „Ponadto oświetlenie LED jest dostosowane do ciągłej pracy w większym czasie – lampy mogą dawać światło nawet 4-5 dłużej niż tradycyjne. Dzięki temu możliwe będzie zaoszczędzenie kapitału, który do tej pory musiał być regularnie przeznaczany na serwis oświetlenia. Zaoszczędzone w ten sposób środki firma może z powodzeniem przeznaczyć na inne, prowadzące do rozwoju placówki cele.” – podkreśla członek zespołu Luxon (więcej na stronie http://luxon.pl/produkty/oswietlenie-biurowe). 

oświetlenie w przestrzeni pracy

Jakie oświetlenie wykorzystywane jest w biurach?

Najpopularniejszymi oświetleniami LED wykorzystywanymi w biurach są podtynkowe lampy LED znajdujące się w oprawach, przeznaczone do montażu w modułowych sufitach podwieszanych. Są to zazwyczaj kwadratowe oprawy cechujące się możliwością równomiernego oświetlania przestrzeni oraz niskim współczynnikiem olśnienia. W wielu biurach wykorzystywane są poziome oprawy wyposażone w moduły z diodami LED. Ich długość i kształt umożliwiają wytwarzanemu światłu dotrzeć do biurek znajdujących się w pomieszczeniu i w komfortowy sposób oświetlić miejsce pracy bez negatywnych efektów. Często spotykane są także oprawy rastrowe LED. Ten rodzaj lamp zazwyczaj ma kwadratowy kształt, a dzięki zastosowaniu większej liczby świetlówek światło jest odpowiednio mocne.