Powikłania nieleczonych chorób tarczycy
Tarczyca pełni wiele funkcji w organizmie: produkuje hormony, które utrzymują prawidłową pracę narządów, reguluje również wykorzystanie energii, na przykład sposób spalania kalorii i szybkość bicia serca. Czasami jednak ten ważny gruczoł nie działa tak, jak powinien.
Jeden z powszechnych problemów, nadczynność tarczycy, powoduje, że tarczyca wytwarza więcej hormonów niż potrzebuje organizm. Najczęstszym problemem jest jednak niedoczynność tarczycy, która powoduje niedobór hormonów, co sprawia, że tarczyca pracuje wolniej. W Stanach Zjednoczonych choroba ta dotyka około 4,6% populacji. Osoby z niedoczynnością tarczycy przybierają na wadze i czują się zmęczone, co jednak nie oznacza, że tego typu objawy występują u wszystkich pacjentów.
Nieleczona niedoczynność
Nieleczona niedoczynność tarczycy może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Należą do nich:
– Hashimoto. Stała stymulacja tarczycy do wydzielania większej ilości hormonów może spowodować powiększenie gruczołu, co jest stanem znanym jako wole. Zapalenie tarczycy typu Hashimoto jest jedną z najczęstszych przyczyn wola. Większe wole, choć zwykle nie jest nieprzyjemne, może wpływać na wygląd i przeszkadzać w połykaniu lub oddychaniu.
– Problemy z sercem. Niedoczynność tarczycy może być również związana ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, głównie dlatego, że u osób z niedoczynną tarczycą może występować wysoki poziom lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), czyli tzw. „złego” cholesterolu. Nawet subkliniczna niedoczynność tarczycy, czyli łagodna lub wczesna postać niedoczynności tarczycy, w której nie wystąpiły jeszcze objawy, może zwiększać stężenie cholesterolu całkowitego i wpływać na zdolność serca do pompowania krwi. Niedoczynność tarczycy może również prowadzić do powiększenia serca i niewydolności serca.
– Problemy ze zdrowiem psychicznym. W początkowej fazie niedoczynności tarczycy może pojawić się depresja, która prawdopodobnie będzie się pogłębiać w miarę upływu czasu. Niedoczynność tarczycy może również spowalniać funkcjonowanie umysłowe.
– Neuropatia obwodowa. Długotrwała, niekontrolowana niedoczynność tarczycy może spowodować uszkodzenie nerwów obwodowych, czyli nerwów, które przenoszą informacje z mózgu i rdzenia kręgowego do reszty ciała, np. do rąk czy nóg. Oznaki i objawy neuropatii obwodowej mogą obejmować ból, drętwienie i mrowienie w obszarze dotkniętym uszkodzeniem nerwu. Neuropatia obwodowa może prowadzić również do osłabienia mięśni lub do utraty kontroli nad nimi.
– Obrzęk śluzowaty. To rzadkie, zagrażające życiu zaburzenie występuje w wyniku długotrwałej, niezdiagnozowanej niedoczynności tarczycy. Oznaki i objawy obrzęku śluzowatego obejmują znaczną nietolerancję zimna i senność, a następnie głęboką senność i utratę przytomności. Śpiączka niedoczynności tarczycy może być wywołana przez leki uspokajające, infekcje lub inne obciążenia organizmu. Jeśli wystąpią oznaki lub objawy obrzęku śluzowatego, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
– Niepłodność. Niski poziom hormonów tarczycy może zaburzać owulację, co wpływa na płodność. Ponadto niektóre przyczyny niedoczynności tarczycy, takie jak zaburzenia autoimmunologiczne, również nie są bez znaczenia jeśli chodzi o płodność.
– Wady wrodzone. Dzieci urodzone przez kobiety z nieleczoną chorobą tarczycy mogą być bardziej narażone na wady wrodzone niż dzieci urodzone przez zdrowe kobiety. Z kolei dzieci te są bardziej narażone na poważne problemy intelektualne i rozwojowe. Dzieci z nieleczoną niedoczynnością tarczycy po urodzeniu są narażone na poważne problemy z rozwojem fizycznym i umysłowym. Jeśli jednak zaburzenie zostanie zdiagnozowane w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia, prawdopodobieństwo normalnego rozwoju jest bardzo duże.
Diagnozowanie chorób tarczycy
Jako ze niedoczynność tarczycy częściej występuje u starszych kobiet, niektórzy lekarze zalecają, aby kobiety te były badane pod kątem tego zaburzenia w ramach corocznych badań lekarskich. Niektórzy lekarze zalecają również wykonywanie badań przesiewowych w kierunku niedoczynności tarczycy u kobiet w ciąży lub starających się o zajście w ciążę.
Wskazane jest wykonanie podstawowych badań pod kątem niedoczynności tarczycy takich jak TSH oraz USG tarczycy, jeśli pacjent czuje się zmęczony, ma suchą skórę, zaparcia i przybiera na wadze, a także gdy dotychczas miał już problemy z tarczycą lub wole.
USG tarczycy może zostać wykonane przez lekarza endokrynologa lub technika, który ukończył Kurs USG tarczycy.
Wczesna diagnoza chorób tarczycy pozwala na skuteczną interwencję oraz zapobiegnięcie rozwoju innych chorób związanych z problemami z tym właśnie gruczołem.