Techniki leczenia niepłodności

Nie jest prawdą, że za niepłodność odpowiada głównie kobieta. Ostatnie statystyki wykazują, że jest to w niemal równym stopniu problem obu płci i nie należy go lekceważyć. Wyniki przeprowadzonych badań nie są optymistyczne, ponieważ dowodzą, że aż 1/4 wszystkich par ma problemy z zajściem w ciąże. Niestety współczynnik ten stale wzrasta, a główną przyczyną jest niewłaściwy styl życia. Wszelkie używki, czyli papierosy, alkohol oraz niedostarczanie wartościowych składników odżywczych w diecie, są głównymi powodami współczesnego problemu z niepłodnością. Jeżeli więc po roku czasu regularnego współżycia nie dochodzi do zapłodnienia, należy podjąć stosowne kroki w zakresie medycyny.
W pierwszej kolejności należy umówić się na wizytę do lekarza, aby przeprowadził on wywiad i kompleksową diagnostykę. Po wykonaniu podstawowych badań można wspólnie z lekarzem ustalić metodę leczenia niepłodności. Jest ich kilka, a wybór zależy od przyczyny problemów z płodnością i preferencjami partnerów.

Leczenie ONB

Jest nieinwazyjną metodą polegającą na rehabilitacji i stosuje się ją pod czujnym okiem fizjoterapeuty. Leczenie za pomocą tej techniki kierowane jest do kobiet oraz mężczyzn i polega na odblokowanych neuronalnych w sposób naturalny. Metoda jest w pełni bezpieczna, a poprzez odpowiedni ruch ciała jest możliwe przywrócenie prawidłowe działania w układzie rozrodczym. Rehabilitacja polega na ćwiczeniach pomagających rozluźnić i jednocześnie wzmocnić mięśnie, rozciąganie i odblokowanie stawów.

Naprotechnologia

chirurgia laparoskopowa

Metoda jest inwazyjna, jednak w stu procentach naturalna. Odnotowano dużą skuteczność jej działania, co czyni ją jedną z najpopularniejszych technik. największym plusem jest stała kontrola medyczna i obserwacja pod okiem specjalisty. Naprotechnologia opiera się głównie na diagnostyce i wykonywaniu szeregu badań. Zadaniem lekarza, podczas trzech miesięcy leczenie, jest codzienna obserwacja śluzu, hormonów, pracy narządów płciowych oraz temperatury. Na podstawie zebranych danych, będzie on w stanie ustalić funkcjonowanie organizmu i udzielić konkretnych instrukcji i wskazówek.

Tabletki hormonalne

Od tej metody przeważnie rozpoczyna się leczenie, jest ona najprostsza oraz najtańsza co ważne – 95% przypadkach bywa skuteczna. Dr Irena Semen, która zajmuje się leczeniem niepłodności w KCM Clinic (www.kcmclinic.pl) stwierdza, że „przyjmowanie hormonów w tabletkach zalecane jest zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Metody tej używa się, gdy stwierdzono zaburzenia jajeczkowania, brak czy ewentualny nadmiar różnych hormonów. Powodami mogą natomiast być wady genetyczne, brak owulacji czy endometrioza. Lekarz dobiera odpowiednie proporcje hormonów, które podane w tabletce mają wyeliminować wspomniane wyżej problemy.” 

Chirurgia

Przeprowadzone wcześniej badania pozwalają ustalić kiedy należy podjąć się zabiegu chirurgicznego w celu odzyskania płodności. W przypadku kobiet lekarze usuwają zrosty po zapaleniach i przegrody macicy, a także oczyszczone zostają jajowody. U mężczyzn także można przeprowadzić zabieg i usuwa się wtedy żylaki nasienne lub blizny np. po rzeżączce. Dodatkowo oczywiście udrażnia się przepływ plemników, by zwiększyć szansę ich przedostania się. Zabiegi przeprowadzane są przy użyciu znieczulenia i po około dwu miesięcznej przerwie można ponownie starać się o dziecko.