World class manufacturing ? A co to w ogóle jest ?
Na świecie istnieje sporo różnych metod zarządzania w firmach. Jedną z takich metod jest właśnie World Class Manufacturing, w którym zebrane są najlepsze metody, koncepcje i narzędzia zarządzania, dzięki czemu możliwe staje się osiąganie jak najlepszych wyników. Jest więc to coś, dzięki czemu firmy są w stanie dojść do najwyższego poziomu międzynarodowej produkcji. Czym dokładnie jest World Class Manufacturing i w jaki sposób można wprowadzić go do swojej firmy, tak by ta zaczęła piąć się w górę?
Czym dokładnie jest World Class Manufacturing?
World Class Manufacturing, czyli inaczej WCM to pomysły i przepisy dotyczące zarządzania, które są ze sobą połączone. Wśród tego połączenia wyróżnia się cztery kompleksowe metody: Total Quality Control (które czasami nazywane jest Total Quality Managment), Total Productive Maintenance, Total Industrial Engineering oraz Lean Manufacturing (zwany inaczej Just in Time). Dzięki tym czterem składowym można zbudować firmę, która zyska międzynarodowe uznanie. Co warto wiedzieć, to fakt, że każda z tych czterech składowych zajmuje się nieco innym obszarem zarządzania.
Jeżeli chodzi o pierwszy z czterech komponentów (Total Quality Control), to jest on nastawiony na potrzeby klientów. Dzięki niemu, wszyscy pracownicy, którzy w danej firmie pracują nastawiają się na wytwarzanie produktów wysokiej jakości. Podstawowym założeniem jest to, że przedsiębiorstwo produkujące wybrane dobra, działa zbiorowo, aby owe dobra właśnie jakością się wyróżniały.
Total Productive Maintenance, czyli druga składowa czterech komponentów nastawiona jest na doskonałe zarządzanie stroną techniczną sal produkcyjnych. Chodzi konkretnie o to, by pracownicy dbali o swoje miejsca pracy i aby maszyny oraz urządzenia były regularnie konserwowane. Dzięki takim akcjom, możliwe jest uniknięcie awarii.
Trzeci komponent z czterech, czyli Total Industrial Engineering, sprawia że przemysł w przedsiębiorstwie jest zarządzany kompleksowo. To właśnie ten krok sprawia, że wydajność w pracy rośnie. Jak można coś takiego uzyskać? Przede wszystkim zmniejszone zostaje nadmierne obciążenie pracą oraz nieregularność pracy. To właśnie sprawia, że zminimalizowane zostają także ewentualne straty związane z małą efektywnością procesów produkcyjnych.
Natomiast ostatni z czterech komponentów, czyli Just in Time (zwany inaczej Lean Manufacturing) polega na tym, aby zminimalizować wszelkiego rodzaju marnotrawstwo przy jednoczesnym doskonaleniu firmy poprzez metodę małych kroków, Kaizen.
Czy warto jest zaimplementować metodę World Class Manufacturing w swojej firmie produkcyjnej?
Odpowiedzią na to pytanie, z pewnością jest: tak. Jednak każda firma, która chce zaimplementować ten model zarządzania w swoich szeregach, musi zdawać sobie sprawę z tego, że proces ten może trwać naprawdę długo – do 10 lat! Zatem zdecydowanie trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Jednak, dzięki World Class Manufacturing można ze swojej firmy wyeliminować marnotrawstwo, wypadki, defekty oraz awarie. To właśnie w ten sposób można zmaksymalizować wszelkie wyniki produkcyjne.
Oczywiście na wdrożeniu tego modeli zarządzania nie kończy się praca nad ulepszaniem. Procesy zawsze mogą być lepsze, bardziej udoskonalone i zdecydowanie o to warto jest zabiegać.
Dzięki temu firma produkcyjna będzie w stanie produkować rzeczy najwyższej jakości, które będą podbijać serca klientów. Na szczęście proces ten może zostać zaimplementowany w każdej firmie produkcyjnej i nie tylko, niezależnie od tego, w jakim kraju się ona znajduje.
Powyższy artykuł powstał przy współpracy dolnośląskiej firmy TLI, która specjalizującej się m.in. w wysokiej klasy produkcji taśm oznaczeniowych, oznakowań hal produkcyjnych i magazynów oraz ramki magnetyczne. TLI czynnie reprezentuje koncepcję Visual i Lean Management oraz metodę 5S.