Wypożyczenie samochodu – co trzeba wiedzieć?

Wypożyczenie samochodu jest świetnym pomysłem, z którego korzysta każdego roku coraz więcej osób. Jest to niezwykle komfortowa opcja. Klient może swobodnie wybrać na jak długo chce wynająć samochód. Może on zostać wypożyczony na dobę, kilka dni, tydzień, miesiąc lub na dłuższy czas. Jakie są warunki wypożyczenia samochodu? Kto może podjąć się takiego działania?

 
 

Co musisz wiedzieć przed wypożyczeniem samochodu osobowego?

Każda usługa posiada pewne ograniczenia. Nie inaczej jest także w przypadku wynajmu aut. Poniżej przedstawiamy konkretne wymogi i informacje, na które warto zwrócić uwagę.

  • powinieneś mieć ukończone 18 lat i ważne prawo jazdy – wypożyczenie auta nie będzie możliwe bez dokumentu potwierdzającego tożsamość i wiek, a także uprawnienia do kierowania pojazdem;
  • uiszczenie kaucji – niekiedy może okazać się konieczne zapłacenie kaucji oprócz standardowej opłaty za wypożyczenie auta. Kaucja posłuży jako zabezpieczenie w przypadku ewentualnych uszkodzeń pojazdu czy niezwrócenia go o czasie;
  • kierować wypożyczonym samochodem może tylko osoba dokonująca wynajmu – wiąże się to z odpowiedzialnością, którą bierze na siebie osoba wynajmująca; w przypadku chęci udostępnienia auto osobie trzeciej konieczne jest poinformowanie o tym wypożyczalni;
  • używanie pojazdu za granicą – każdorazowo warto zapoznać się z regulaminem wypożyczalni i ustalić wszystkie kwestie podczas początkowych formalności, aby uniknąć nieprzyjemności np. z tytułu nieregulaminowego używania auta poza granicami kraju;
  • korki komplikujące dotarcie na czas – każdy wynajem ma jasno określoną datę graniczną, do której należy zwrócić wypożyczony samochód osobowy.  W przypadku sytuacji losowej jakim jest wypadek czy korek na trasie, warto poinformować wypożyczalnię, aby uniknąć karnych odsetek z tytułu niewywiązania się z umowy.

Wynajem auta – jak wyglądają formalności?

Mimo, że wypożyczenie samochodu może wydawać się trudnym i skomplikowanym procesem, obecnie odchodzi się od dużej ilości formalności, a samo wypożyczenie jest proste i szybkie. Na wypożyczenie samochodu może zdecydować się każdy indywidualny klient, ale także wszyscy zainteresowani klienci biznesowi. Firmy wypożyczające w swojej ofercie posiadają spory wybór pojazdów, różnych marek i modeli, dlatego każdy klient może być pewny, że znajdzie coś dla siebie. Najczęstszymi markami wypożyczanych samochodów są Fordy, Volkswageny, Ople i Toyoty. To właśnie one najczęściej znajdują się w firmach i są chętnie wybierane przez klientów ze względu na ich sprawność i niezawodność.

samochód wyprawowy

Firmy wypożyczające samochody oferują wiele samochodów osobowych, jednak niekiedy oferta jest poszerzona o samochody dostawcze czy busy. Niektóre wypożyczalnie specjalizują się w bardziej wyszukanych pojazdach np. limuzynach ślubnych czy sporych ciężarówkach. W zależności od oczekiwań klienta, pojazd może zostać odpowiednio dobrany. Aby ułatwić cały proces wyboru samochodu do wypożyczenia dobrym pomysłem będzie dokładne określenie w jakim celu chcemy wynająć dany samochód. Inna marka sprawdzi się na górzystych terenach, a inna na pomorzu. Pomoc wykwalifikowanych pracowników, sprawi, że cały proces będzie przebiegał sprawnie i nie przysporzy trudności żadnej z uczestniczących w transakcji stron.

Wynajem samochodu na lotnisku – kwestie logistyczne na potrzeby klienta

Coraz więcej wypożyczalni oferuje dostarczenie auta pod wskazany adres, aby maksymalnie ułatwić całość współpracy. Z tego samego powodu istnieją internetowe formularze, umożliwiające wynajęcie auta online, aby oczekiwało w wybranym miejscu. Najczęściej z wynajmowanych aut korzysta się podczas wakacji czy delegacji, kiedy to zależy nam na czasie. Warto wówczas wybrać firmę, która oferuje wynajem samochodu osobowego na lotnisku, dzięki czemu zdobędziemy auto gotowe do drogi i unikniemy konieczności transportu komunikacją miejską czy kosztownymi taksówkami.