Wypożyczenie samochodu – co trzeba wiedzieć?

samochód klasyczny

Wypożyczenie samochodu jest świetnym pomysłem, z którego korzysta każdego roku coraz więcej osób. Jest to niezwykle komfortowa opcja. Klient może swobodnie wybrać na jak długo chce wiąż samochód. Może on zostać wypożyczony na dobę, kilka dni, tydzień, miesiąc lub na dłuższy czas. Jakie są warunki wypożyczenia samochodu? Kto może podjąć się takiego działania?

Wymogi formalne przed wypożyczeniem samochodu

Aby móc wypożyczyć pojazd należy mieć ukończone 18 lat. Osoby niepełnoletnie z pewnością nie otrzymają takiego pozwolenia od właściciela firmy. Osoba wypożyczająca samochód musi posiadać dowód osobisty, lub inny dokument tożsamości, i ważne prawo jazdy. Zapłatę za pojazd można dokonać z wykorzystaniem gotówki, karty płatniczej lub przez wykonanie przelewu. Należy liczyć się z tym, że każdy klient zostanie poproszony o zapłatę kaucji, która będzie zabezpieczeniem wynajmującego na wypadek zniszczenia pojazdu. Jeśli pojazd zostanie zwrócony na czas, nie zostaną przekroczone żadne limity, a wypożyczający nie dostrzeże żadnych uszkodzeń kaucja zostanie natychmiastowo zwrócona klientowi.

Co ważne, wypożyczony samochód może być prowadzony tylko przez osobę dokonującą wypożyczenia. W sytuacji gdy osoba ta będzie chciała wymienić się z kimś innym (zwłaszcza podczas wypożyczania pojazdu na dłuższy czas) konieczne będzie poinformowanie o wszystkim podczas początkowych procedur. Warto także dokładnie zapoznać się z regulaminem danej firmy, ponieważ każda placówka będzie charakteryzowała się odmiennymi zasadami dotyczącymi wynajmu. Niekiedy wypożyczalnia samochodów nie umożliwiają wykorzystania samochodów poza granicami Polski, inne posiadają dokładnie określoną listę krajów, do których można wyjechać pożyczonym pojazdem. Pojazd należy oddać w określonym terminie, o określonym czasie.

W sytuacji ewentualnych korków należy poinformować o tym pracowników danej firmy, dzięki czemu nie będziemy musieli płacić dodatkowych opłat. Nie możemy zapominać, że nieoddanie samochodu przez dłuższy czas zostanie uznane jako próba przywłaszczenia, a w takich sytuacjach wzywane są już odpowiednie organy ścigania. W samochodach wypożyczanych zazwyczaj zabrania się przewozu zwierząt nieznajdujących się w klatce. Kategorycznie zabronione jest palenie papierosów. Wypożyczając samochód, niezależnie na jaki czas, musimy dbać o niego jak o swój. Nie zapominajmy, że wszelkie zarysowania będą wiązały się z obciążeniem dodatkowymi opłatami.

Formalności związane z wypożyczeniem pojazdu

Mimo, że wypożyczenie samochodu może wydawać się trudnym i skomplikowanym procesem, obecnie odchodzi się od dużej ilości formalności, a samo wypożyczenie jest proste i szybkie. Na wypożyczenie samochodu może zdecydować się każdy indywidualny klient, ale także wszyscy zainteresowani klienci biznesowi. Firmy wypożyczające w swojej ofercie posiadają spory wybór pojazdów, różnych marek i modeli, dlatego każdy klient może być pewny, że znajdzie coś dla siebie. Najczęstszymi markami wypożyczanych samochodów są Fordy, Volkswageny, Ople i Toyoty. To właśnie one najczęściej znajdują się w firmach i są chętnie wybierane przez klientów.

samochód wyprawowy

Firmy wypożyczające samochody oferują wiele samochodów osobowych, jednak niekiedy oferta jest poszerzona o samochody dostawcze czy busy. Niektóre wypożyczalnie specjalizują się w bardziej wyszukanych pojazdach np. limuzynach ślubnych czy sporych ciężarówkach. W zależności od oczekiwań klienta, pojazd może zostać odpowiednio dobrany. Aby ułatwić cały proces wyboru samochodu do wypożyczenia dobrym pomysłem będzie dokładne określenie w jakim celu chcemy wynająć dany samochód. Inna marka sprawdzi się na górzystych terenach, a inna na pomorzu. Pomoc wykwalifikowanych pracowników, sprawi, że cały proces będzie przebiegał sprawnie i nie przysporzy trudności żadnej z uczestniczących w transakcji stron.