4 punkty naprawiania prostowników trakcyjnych

Prostownik trakcyjny to element niezbędny do ładowania baterii w maszynach i urządzeniach pracujących w warunkach przemysłowych.

Ich zastosowanie zależy od wariantu prostownika – wśród dostępnych na rynku opcji pojawiają się zarówno standardowe prostowniki trakcyjne 50Hz, prostowniki wysokoczęstotliwościowe HF oraz wiele rozwiązań specjalnych dedykowanych dla przemysłu, w specjalnych ochronnych obudowach, w formie szaf wieloprostownikowych czy automatycznych ładowarek i testerów baterii. Z czasem nawet prostowniki wymagają jednak regeneracji. W jaki sposób przebiega ich naprawa i kto się nią zajmuje?

Naprawa prostowników trakcyjnych – na czym to polega?

Na solidny serwis i naprawę prostowników trakcyjnych składa się kilka kluczowych elementów, z których każdy odgrywa istotną rolę w doprowadzaniu urządzenia do pełnej sprawności. Po wstępnej diagnozie i sprawdzeniu usterki możliwe jest skuteczne ocenienie problemu i przeprowadzenie naprawy lub serwisu urządzenia w zależności od potrzeby. Specjaliści poruszający się swobodnie w tematyce usterek prostowników będą w stanie wymienić poszczególne części i elementy prostowników, a po naprawie przeprowadzić rekalibrację przywracającą pełną funkcjonalność urządzenia.

Po diagnozie i często przed naprawą prostownika trakcyjnego konieczne będzie czyszczenie urządzenia i sprawdzenie jego parametrów. Czasem to właśnie zanieczyszczenia czy błędy w kalibracji parametrów mogą powodować problemy z prawidłową zmianą napięcia przemiennego na stałe i działaniem prostownika, a więc i baterii. Po ponownej rekalibracji prostowniki trakcyjne mogą być doposażone w dodatkowe peryferia skracające czas ładowania i wydłużające żywotność baterii. Trzeba pamiętać, że prostowniki zależnie od napięcia mogą być dopasowane do różnego rodzaju baterii – nawet jeśli w teorii do nich pasują, dokładna analiza ładowań i pracy prostownika może poprawić jakość pracy całego układu urządzeń.

naprawa prostownika trakcyjnego

Kiedy należy oddać prostownik do naprawy?

Awaria prostownika przemysłowego może powodować niepotrzebne opóźnienia w pracy, niezależnie od tego czy dotyka prostownika pracującego z wózkami widłowymi, maszynami czyszczącymi, podnośnikami czy innymi maszynami. Nie zawsze konieczne jest jednak natychmiastowe poszukiwane nowego prostownika i inwestowanie w drogi sprzęt – naprawy prostowników trakcyjnych, choć nie zawsze należą do najłatwiejszych, są w pełni możliwe i znacząco wydłużają żywotność samego urządzenia oraz pracujących z nim baterii.

Jeśli zauważone zostaną problemy z ładowaniem, warto już przy pierwszych niepokojących sygnałach oddać prostownik na diagnostykę i sprawdzić czy któreś z części nie wymagają wymiany bądź naprawy. Tylko szybka interwencja może zapobiec zatrzymaniu pracy zakładu i maszyn z powodu braku sprawnego prostownika.

Gdzie oddać do naprawy prostownik trakcyjny?

Gdzie oddać do naprawy prostownik trakcyjny?

Prostowniki trakcyjne są szczególnym wariantem prostowników stosowanym przede wszystkim w maszynach przemysłowych takich jak wózki widłowe, maszyny czyszczące czy wszelkiego rodzaju podnośniki. Ze względu na ich charakterystyczne zastosowanie, budowę i wymagania, prostowniki trakcyjne warto oddać do naprawy specjalistom oferującym usługi specyficznie nakierowane na prostowniki i rozwiązania przemysłowe. Specjaliści dają znacznie większą szansę na prawidłowe zdiagnozowanie i usunięcie usterki prostownika oraz prawidłową kalibrację urządzenia po zakończeniu serwisu.

Eksperci obsługi technicznej działający w firmach oferujących naprawy prostowników trakcyjnych nie tylko naprawiają pojawiające się usterki, ale również dokonują profilaktycznych, okresowych przeglądów technicznych zainstalowanych systemów. O przeglądach i serwisach warto pamiętać – to właśnie one, dzięki dokładności gwarantowanej przez doświadczonych techników dają największą szansę na wczesne wykrycie problemów z urządzeniami i podjęcie interwencji przed całkowitym zatrzymaniem pracy urządzenia.