Co można zrobić z powypadkowym autem?

Auta powypadkowe to zdecydowanie najtrudniejszy orzech do zgryzienia jeśli chodzi o to, co ma się stać dalej z pojazdem. Z jednej strony kusi naprawa, szczególnie jeśli auto nie jest mocno uszkodzone, z drugiej pojawiają się wysokie jej koszty oraz zdecydowane osłabienie całej konstrukcji pojazdu nawet po naprawie.

Trudno wyobrazić sobie, by na rynku ot tak znalazł się kupiec na stare, powypadkowe auto – on przecież też nie będzie mógł z niego skorzystać. Ubezpieczalnia też raczej nie wypłaci ci pełnego odszkodowania, nawet jeśli stwierdzi szkodę całkowitą – większość ubezpieczycieli woli obniżyć kwotę i tobie pozostawić kłopot radzenia sobie z wrakiem.

Co można więc zrobić z autem powypadkowym, by nie tylko legalnie pozbyć się kłopotu, ale i na tym zarobić?

Sprzedaż części

Choć brzmi kusząco i według wielu osób zdecydowanie lepiej finansowo, rozbieranie aut powypadkowych na części i poszukiwanie chętnych na nie kupców może okazać się nie najlepszym pomysłem.

wypadek samochodowy

O ile części takie jak drzwi, lusterka czy fotele nie sprawiają najmniejszych problemów demontażowych, o tyle wewnętrzne elementy układu napędowego, paliwowego czy hamulcowego nie powinny być rozkręcane przez osoby do tego nie uprawnione.

Praca przy nich to dość wysokie ryzyko skażenia środowiska, dlatego tak wiele mówi się o konieczności oddawania aut do stacji demontażu pojazdów lub na złomowisko w całości. Ostatecznie większości z tych części i tak nie powinno używać się jako już wcześniej używanych.

Sprzedaż wraku samochodu

Jak już wspomnieliśmy na początku, znalezienie kupca na wrak samochodu może być dość trudne, choć oczywiście umieszczenie ogłoszenia w Internecie nikomu jeszcze nie zaszkodziło.

Rynek osób chętnych na auta, które mogą być źródłem części zamiennych do innych samochodów stale się powiększa. Warto pamiętać tylko, by sporządzić podczas sprzedaży odpowiednią umowę, która będzie zawierała dokładne dane nabywcy i pozwoli ci na zgłoszenie kwestii sprzedaży pojazdu do wydziału komunikacji oraz firmy ubezpieczeniowej.

Złomowanie aut powypadkowych

Choć wydaje się to najmniej korzystną finansowo ze wszystkich wspomnianych opcji, złomowanie auta powypadkowego to najszybsze, najłatwiejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie na pozbycie się wraku sprzed domu.

Złomowiska przyjmują kompletne, nawet bardzo uszkodzone auta zupełnie bezpłatnie, ewentualnie odliczając drobną opłatę za konieczność odebrania ich spod domu właściciela.

Dzięki oddaniu auta na złom nie musisz przejmować się legalnością demontażu pojazdu (pamiętaj oczywiście, by wybrać miejsce posiadające odpowiednie upoważnienia odnośnie wydawania oświadczeń o kasacji pojazdu) czy koniecznością znalezienia kupca na poszczególne części.

auto po wypadku

Pamiętaj, by dopilnować otrzymanie dokumentów w punkcie złomowania – będą potrzebne do wyrejestrowania pojazdu.

Złomowanie wcale nie musi oznaczać zerowego zarobku! Pamiętajmy, że jest to auto powypadkowe, którego wartość rynkowa jest już i tak bardzo niska. Decydując się na złomowanie masz gwarancję, że wszelkie części nadające się do ponownego użycia zostaną wymontowane w sposób bezpieczny i legalny, a kwota którą otrzymasz za samochód będzie adekwatna do jego wagi, stanu i wyposażenia.

Ostatecznym faktorem decydującym jest tu czas – na złomowisko oddasz samochód w kilka chwil, bez martwienia się o wrak zalegający przed domem czy w garażu. Pamiętaj, że wyrejestrowanie pojazdu jest możliwe dopiero w momencie, gdy ten nie nadaje się do użytku i zostanie skasowany – dopiero wtedy możesz przestać też płacić ubezpieczenie!