Czy nauka języka japońskiego jest trudna?

W coraz większej ilości szkół językowych możemy znaleźć w ofercie opcję nauki języka japońskiego. Kultura Japonii jest wyjątkowo fascynująca. Uwielbiamy ich kuchnię, styl życia, a państwo to staje się celem podróże wielu osób. W związku z tym popularniejszy staje się język japoński, którego coraz chętniej się uczymy.

Dla wielu osób może się on jednak wdawać wyjątkowo skomplikowany, trudny, o niecodziennym brzmieniu. Warto jednak odrzucić obawy i spróbować nauki tego języka gdyż mimo pierwszych odczuć może się on okazać łatwiejszy niż mogłoby się to wydawać.

Język japoński – łatwy czy trudny

Język japoński jak wiele innych języków posiada w sobie zarówno elementy wyjątkowo łatwe jak i te trudniejsze, których przyswojenie będzie wymagało poświęcenia większej ilości czasu. Wiele osób uważa, że gramatyka japońska jest w porównaniu z innymi językami łatwiejsza ze względu na brak liczby mnogiej, brak przypadków, nie odmienia się czasowników, a także liczba czasów jest mniejsza niż np. w języku angielskim.

Problematyczne może być japońskie słownictwo z tego względu, że jest ono niepodobne do żadnych popularnych języków, które są częściej wykorzystywane lub nauczane. Taka egzotyka często może w początkowych etapach utrudniać naukę języka jednak wraz z poznawaniem kolejnych słów wzrasta nasza pewność siebie i coraz szybciej zapamiętujemy konkretne przykłady. Zaletą, która przewyższa problemy związane ze słownictwem jest wymowa, która dla Polaków nie stanowi większego problemu.

Najbardziej problematycznym elementem nauki języka japońskiego jest nauka pisania gdyż w przypadku japońskiego pisma składa się ono z kilkunastu tysięcy znaków. Jednak aby móc rozumieć oraz bez problemu czytać nawet dłuższe teksty wystarczy znajomość ok. 2000 znaków. Na podstawowych poziomach nauki poznaje się zaledwie kilkanaście znaków, które pozwalają na podstawowe komunikowanie się z Japończykami.

Nauka języka japońskiego wymaga mimo wszytko poświęcenia sporej ilości czasu jednak język ten jest wyjątkowo oryginalny, a jego brzmienie piękne dlatego wszelkie postępy wykonywane w trakcie jego poznawania dają ogromną satysfakcję i motywację. Nauka języka japońskiego jest również przydatna w przypadku gdy planujemy wyjechać na wakacje w tamten rejon gdyż bardzo często znajomości angielskiego może okazać się niewystarczająca.

Jak nauczyć się japońskiego?

Samodzielna nauka języka japońskiego może okazać się wyjątkowo trudna, a często nawet niewykonalna. Jest to spowodowane egzotyką języka oraz skomplikowanym pismem czy wymową, której samodzielne nauczenie się może okazać się zbyt trudne. W tym przypadku zdecydowania się na naukę zalecane jest skorzystanie z profesjonalnych kursów japońskiego, dzięki którym doświadczony lektor będzie w stanie oswoić nas z językiem zapoznać z podstawowymi zasadami pisania, co pozytywnie przełoży się mam dalsze etapy nauki.

flaga japonii

Doświadczony nauczyciel będzie prowadził zajęcia tak aby równolegle rozwijać nas zarówno w obszarze związanym z gramatyką, pisownią i słownictwem jednocześnie. Będzie on mógł również wyłapać wszystkie podstawowe błędy dzięki czemu nie będziemy ich powielać. Regularne uczęszczanie na zajęcia połączone z wykonywaniem ćwiczeń oraz samodzielną praktyką sprawi, że już po kilku miesiącach będziemy mogli zrozumieć podstawowe zwroty, składać zdania oraz komunikować się w podstawowych kwestiach.

Mimo, że język japoński może wydawać się w pierwszym wrażenie dość trudny jest on łatwiejszy od chińskiego dlatego warto podjąć się wyzwania i spróbować poznać ten wyjątkowy język. Pomocą w nauce może okazać się oglądanie popularnych obecnie japońskich anime, filmów, seriali, a nawet przeglądanie krótkich reklam, które będą oswajały nas z językiem obcym. Znajomości języka japońskiego może przydać się zarówno na wakacjach, co więcej wpisany język w CV z pewnością zrobi wrażenie na potencjalnym pracodawcy.

Obecnie coraz więcej firm poszukuje osób znających japoński dlatego taka umiejętność z pewnością zostanie doceniona. Ze względu na dużą ilość szkół językowych oferujących naukę języka japońskiego z pewnością będziemy mogli znaleźć ofertę, która w największym stopniu będzie dla nas odpowiednia. Możemy skorzystać z tradycyjnej nauki w szkole językowej lub wybrać nowoczesny sposób nauki online przez internet.