Garaże blaszane vs garaże murowane
Garaż to dziś jeden z tych elementów, bez których trudno wyobrazić sobie dobrze zorganizowany dom. Choć tradycyjnie przeznaczony jako pomieszczenie do przechowywania samochodu, dziś garaż to znacznie więcej. W większości przypadków garaż zastępuje dziś piwnicę, strych, spiżarnię i przydomowy warsztat, służąc jako pomieszczenie gospodarcze i schowek dla niezbyt poręcznych przedmiotów codziennego użytku. Na jaki jednak garaż postawić? Największy dylemat zdaje się stanowić wybór pomiędzy garażem blaszanym i murowanym. Jakie są plusy i minusy każdego z rozwiązań? W jakiej sytuacji warto postawić na garaż murowany, a kiedy to właśnie blaszany okaże się najbardziej praktyczny?
Garaż blaszany vs garaż murowany – koszty
Jedną z pierwszych kwestii jakie rozważane są podczas wyboru odpowiedniego rodzaju garażu zdaje się być dla większości osób cena. Zarówno koszty postawienia, jak i późniejszego utrzymania garażu mają duży wpływ na to, który z wariantów będzie ostatecznie korzystniejszym rozwiązaniem. Jeśli chodzi o garaże blaszane, ich zakup jest niewątpliwie nieporównywalnie tańszy w stosunku do tradycyjnych garaży murowanych. Już sam fakt, że garaż murowany wymaga znacznie większego nakładu materiałów podpowiada, że rozwiązanie to nie będzie należało do najtańszych. Popularne blaszaki są dziś sprzedawane przez wiele specjalizujących się w ich produkcji firm jako gotowe rozwiązania – wystarczy wybrać określone miejsce do jego rozstawienia, wskazać miejsce dostarczenia garażu firmie i gotowe. Garaż murowany to z drugiej strony znacznie więcej pracy.
Czas budowy i kwestie formalne
Jak już zostało wspomniane, większość garaży blaszanych to dziś gotowe do postawienia rozwiązania, które nie wymagają właściwie żadnej pracy ze strony osoby kupującej garaż. Z tego też powodu blaszaki są częstym rozwiązaniem tymczasowym wśród osób, które garażu potrzebują „na już”. Co więcej, w przypadku garażu blaszanego nie potrzebna jest formalna zgoda na budowę czy konsultacja z geodetą w sprawie jego postawienia. O ile jego powierzchnia nie przekracza 35 metrów kwadratowych, postawienie garażu blaszanego wymaga wyłącznie zgłoszenia jego montażu odpowiednim organom. Działanie takie jest z drugiej strony niemożliwe w przypadku garażu murowanego. Tu konieczne jest już oficjalne pozwolenie na budowę oraz stworzenie planu budowy, co oczywiście wydłuża cały proces. Na garaże murowane decydują się więc najczęściej osoby budujące dom od podstaw i mogące pozwolić sobie na wkomponowanie garażu w projekt domu oraz deweloperzy, którzy znając potrzeby współczesnego człowieka z założenia wykonują w domach miejsce na garaż.
Wytrzymałość kontra poręczność
Garaże murowane górują nad swoimi blaszanymi odpowiednikami w jednej, często najważniejszej kwestii. Mowa tu oczywiście o wytrzymałości danego rozwiązania. Dobrze skonstruowany garaż murowany to gwarancja, że przedmioty znajdujące się w jego wnętrzu nie będą bezpośrednio narażone na działanie wiatru, zmiennej temperatury, ulewnych deszczy czy śniegu. Biorąc pod uwagę, że garaż murowany może zostać docieplony a nawet wyposażony w ogrzewanie, decyzja o jego postawieniu nie dziwi w momencie, gdy ten będzie wykorzystywany nie tylko w celach przechowywania samochodu. Z drugiej jednak strony garaż blaszany jest rozwiązaniem poręcznym – w momencie, gdy przestanie spełniać oczekiwania zburzymy go znacznie łatwiej, niż garaż murowany. Co więcej, nowoczesne garaże blaszane są odporniejsze na warunki pogodowe, a przy odrobinie wysiłku również mogą zostać docieplone według uznania. Z tego też powodu trudno jest dziś wyłonić zdecydowanego faworyta. Tak naprawdę kwestia wyboru garażu zależy wyłącznie od preferencji poszczególnych osób – ci, którzy poszukują szybkich i tanich rozwiązań wybiorą garaże blaszane, pozostawiając te murowane dla osób, które oczekują nieco większej wytrzymałości i nigdzie się nie spieszą.
Więcej o garażach blaszanych przeczytacie tutaj <<<