Gdzie szukać sprawdzonych opinii o hotelach?

Szukając najlepszego miejsca na swoje wczasy, bierzesz pod uwagę przede wszystkim upodobania swoje i osób, które będą Ci towarzyszyły.

Pojawia się jednak moment, w którym zdanie innych, nieznanych Ci osób nabiera szczególnego znaczenia. Jest to chwila, w której trzeba znaleźć odpowiednie miejsce na nocleg. Opinie innych podróżujących mogą być bardzo pomocne, warto jednak zwracać uwagę na, gdzie ich szukać. Gdzie znajdziesz godne zaufania opinie?

Dlaczego opinie o hotelach mają tak duże znaczenie?

Planując wczasy, a nawet krótki weekendowy wypad, na pewno odkładasz na ten cel pieniądze już od jakiegoś czasu. Zrozumiały jest zatem fakt, że chcesz, by wszystko dopisało w pełni – pogoda sprzyjała, atrakcje turystyczne były fascynujące, jedzenie pyszne, a noclegi komfortowe. Dlatego kierujemy się opiniami.

Problem z opiniami, szczególnie w Polsce, jest jednak taki, że wielu gości hotelowych lubi ponarzekać. I jeśli portal, na którym sprawdzasz opinie, nie filtruje opinii w odpowiedni sposób, możesz zetknąć się z wieloma nieuzasadnionymi pomówieniami, sprzeczkami, opiniami pisanymi przez konkurencję i marketingiem szeptanym. Zanim zatem zaczniesz czytać, przekonaj się, jakie miejsca warto sprawdzać.

Gdzie szukać wiarygodnych opinii?

Strony WWW obiektów noclegowych

Jeśli konkretny hotel zainteresuje Cię w szczególności, na pewno zajrzysz na jego stronę oficjalną. Znajdziesz tam wszystkie informacje na temat liczby pokoi, wyposażenia, akceptacji zwierząt na terenie obiektu, ewentualnych dopłat za korzystanie z dodatkowych udogodnień, rabatów udzielanych przy wynajęciu pokoju na określoną liczbę dni itd.

Na stronie znajdują się również recenzje wystawiane przez klientów. I na ogół im pozytywnych recenzji jest więcej, tym lepiej. Warto jednak nie poprzestawać na opiniach przedstawionych na stronie i sprawdzić obiekt w co najmniej kilku zaufanych miejscach.

Opinie gości na Facebooku

Jest to bardzo ważne źródło, jako że po pierwsze, osoby korzystające z social mediów to na ogół osoby bardzo młode, często o dużo większym doświadczeniu podróżniczym niż nieco starsi odbiorcy, a do tego łatwo tutaj o dostęp do opinii wystawionych przez gości zagranicznych.

Jest to o tyle ważna informacja, że podróżni zagraniczni często mają dużo większe doświadczenie, jeśli chodzi o pobyt w hotelach, a do tego ich opinie są często dużo bardziej wyważone, niż dzieje się to w przypadku polskich turystów. Minusem opinii na Facebooku jest jednak to, że może je wystawiać każdy, nawet osoby, które nigdy w danym obiekcie nie były.

Opinie w Google

Tutaj niestety również sytuacja jest taka, że wypowiedzieć się może praktycznie każdy. Plusem jest jednak wprowadzenie opcji “Lokalny Przewodnik”, umożliwiającej m.in. recenzowanie, wrzucanie zdjęć i dzielenie się swoją opinią. Opinia w Google ma duże znaczenie ze względu na widoczność w Mapach.

Opinie w wyszukiwarkach noclegów

Dużą popularność zdobyły sobie wyszukiwarki takie, jak Booking.com, Tripadvisor i wiele innych, choćby ze względu na dokładne weryfikowanie opinii (może ją wystawić jedynie osoba, która dokonała rezerwacji przez serwis – czyli rzeczywiście odwiedziła obiekt, który ocenia), a także dużą ilość sprawdzonych informacji. Portale te gromadzą opinie wystawiane na innych stronach, przy czym są one odpowiednio filtrowane przez algorytmy w taki sposób, aby dostarczyć odbiorcom jak najbardziej rzetelnych informacji.

wrocław hotele

W jaki sposób sprawdzić, że opinia jest wiarygodna?

Sprawdzając np. jakie hotele we Wrocławiu będą miały dla Ciebie najlepsze propozycje, na pewno będziesz zastanawiać się nad wiarygodnością źródeł, z których czerpiesz wiedzę. Istotnym czynnikiem jest jednak również kwestia związana z samą treścią opinii.

Na pewno podejrzana będzie opinia wyrażona w skrajnie negatywny sposób, podczas gdy wiele innych będzie miało pozytywny wydźwięk. Zwracaj również uwagę na to, jakie aspekty są najczęściej chwalone, a jakie krytykowane. Przyjrzyj się także ilości opinii – dobrym znakiem jest ich duża ilość. Wówczas prawdopodobieństwo tego, że napisali je prawdziwi goście hotelowi, jest znacznie większe.