W jakich sytuacjach jest potrzebna muzyka z licencją na publiczne odtwarzanie?

Współcześnie każdy może stać się twórcą, Internet daje mnóstwo możliwości, a szczególnie za sprawą platformy jaką jest YouTube. Nagrywanie filmów i dzielenie się nimi z szeroką widownią jeszcze nigdy nie było tak proste. Do tworzenia video często wykorzystuje się podkłady muzyczne, zabawne wstawki audio. Podobnie rzecz się ma z podcastami. Czy można w nich użyć jakiejkolwiek piosenki? Nie. Musi być to utwór z licencją.

Licencja i prawa autorskie – co trzeba wiedzieć?

Licencja jest zgodą osoby uprawnionej do udostępniania jej dzieła – w tym przypadku utworu muzycznego. To zwykle spisany dokument, który ściśle określa, w jaki sposób dane dzieło może być wykorzystywane. Zakup muzyki z licencją jest bardzo ważny. Tylko wtedy postępuje się zgodnie z prawem, a co za tym idzie – nie ryzykuje się zapłaceniem kary.  Zapewne wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogą łamać prawo autorskie lub prawo własności intelektualnej. Warto zapoznać się z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r., która szczegółowo opisuje, co obowiązuje twórców oraz użytkowników.

Według prawa publicznie można korzystać tylko z legalnie kupionego utworu lub wtedy, gdy wygasły do niego autorskie. Prawa autorskie wygasają jednak dopiero po 70 latach od śmierci twórcy, więc jest to zwykle mało pomocna kwestia.

Gdzie można zdobyć muzykę z licencją i jakie są rodzaje licencji?

Muzykę z licencją można zdobyć w Musicphrase Production. W ofercie dostępne są trzy rodzaje licencji:

  • licencja standard,
  • licencja broadcast,
  • Roylaty Free.

Licencje obejmują różne wielkości projektów i różne obszary ich rozpowszechniania. Licencja standardowa określa np. konkretną liczbę płyt CD lub DVD, na których można udostępnić sprzedany utwór, natomiast licencja broadcast daje nieograniczone możliwości. Muzyka Royalty Free jest taką odmianą, która polega na jednorazowej opłacie, a przy tym twórca konkretnego utworu nie otrzymuje wynagrodzenia za każde kolejne odtworzenie.

Autor tworzy muzykę różnych gatunków, dzięki czemu można wybrać idealnie pasujący utwór do swojego projektu. Fragmenty utworów są opublikowane na stronie, a więc można się im przysłuchać i przetestować, czy będą odpowiednie. Osłuchanie się z utworem przed zakupem go jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dostępne są również pakiety tematyczne oraz możliwość stworzenia utworu na zamówienie. Dodatkowo muzyka Royalty Free do niekomercyjnego użytku jest dostępna za darmo.

baza muzyki

W jakich przypadkach należy zakupić muzykę z licencją na publiczne odtwarzanie? 

Muzykę z licencją na publiczne odtwarzanie należy zakupić zawsze, kiedy w publicznej sytuacji zamierza się udostępnić czyjś utwór. Powinno się o tym pamiętać przede wszystkim w sytuacjach, kiedy wykorzystuje się muzykę do filmów na YouTubie, w grach, w podcastach czy audiobookach. Dotyczy to również sytuacji, w których utwór wykorzystywany jest do celów artystycznych – m.in. do filmów czy sztuk teatralnych.

Warto zwracać uwagę na to, co publikują dzieci w projektach szkolnych. W prezentacjach czy podczas różnych wydarzeń również nie powinno się wykorzystywać nielegalnych utworów. Firmy oraz sklepy, które puszczają muzykę dla swoich klientów, również powinny pamiętać o tym, że potrzebna jest im licencja.

Ważne, aby korzystać ze sprawdzonych źródeł i postępować zgodnie z prawem. Zachęcamy do zapoznania się utworami prezentowanymi przez Musicphrase Production.