Jak bezpiecznie przekłuć uszy?

Od wieków kobiety i mężczyźni ozdabiali swoje ciało. Zarówno piercing jak i tatuowanie jest współcześnie uznanym sposobem podkreślenia indywidualnego stylu. Najbardziej znaną metodą piercingu jest przekłuwanie uszu, gdyż kolczyki są najczęściej wybieraną i pożądaną biżuterią przez tysiące przedstawicielek płci pięknej na całym świecie.

Nic w tym dziwnego, dodają one kobiecie uroku, delikatności oraz niezwykłej subtelności i zmysłowości. Na przestrzeni wieków metody przekłuwania uszu ulegały zmianie. Obecnie do wykonania zabiegu stosuje się najczęściej pistolet lub igłę. Jaki sposób wobec tego jest najlepszy? W jakim wieku można przekłuć uszy i gdzie powinno się bezpiecznie wykonać zabieg? Odpowiedzi na te pytania pozwolą każdej z kobiet świadomie wybrać metodę piercingu i uzyskać piękny efekt w postaci oryginalnych kolczyków w uszach.

W jakim wieku można dzieciom przekłuć uszy?

Przekłuwanie uszu zawsze wiąże się z naruszeniem ciągłości skóry i przerwaniem tkanek, co może spowodować zakażenie i różnego rodzaju powikłania. Mamy dziewczynek zastanawiają się, w jakim wieku najlepiej wykonać taki zabieg swoich pociechom, aby był dla nich bezpieczny i nie powodował niepotrzebnego stresu. Poddawanie piercingowi niemowląt lub nawet małych dziewczynek jest przez ekspertów uznawane za wręcz szkodliwe i nieodpowiedzialne. W przypadku dzieci utrzymanie ucha w czystości jest zdecydowanie trudniejsze. Poza tym ból podczas zabiegu powoduje niepotrzebny stres i zniechęci je do kontaktu z igłą, co może stanowić problem przy podawaniu szczepionek i zastrzyków. Maluchom trudno jest pozostawać bez ruchu przez dłuższy czas, dlatego zabieg niesie ze sobą ryzyko nierównego wykonania otworów. Najlepszym przedziałem czasowym na jego wykonanie jest okres około 7 lat, gdyż dziecko może wtedy samo o nim zdecydować i zadbać o uszy. Niezwykle ważną sprawą jest wybór odpowiedniej biżuterii, zwłaszcza w pierwszych dniach i tygodniach po przekłuciu. Wydaje się wielu mamom, że jest to prosty zabieg, wykonywany od wieków i nie powinien nieść ze sobą żadnych konsekwencji. Jednak nieodpowiednie wykonanie wiąże się zawsze z ryzykiem infekcji, a nawet zarażenia poważną chorobą, dlatego niezwykle istotny jest wybór właściwego miejsca. 

Gdzie powinno się wykonać zabieg przekłuwania uszu?

Niezwykle ważny jest wybór miejsca, w którym wykona się zabieg przekłucia uszu. Od niego zależy jego jakość i bezpieczeństwo oraz zachowanie podstawowych zasad higieny. Poza tym ważną kwestią jest wybór specjalisty do wykonania piercingu. Istotne jest posiadanie przez kosmetyczkę certyfikatu i doświadczenia w wykonywaniu tego typu zabiegów. Jednak najlepszym wyborem jest profesjonalny piercer, zawodowo zajmujący się wykonywaniem zabiegów przekłucia różnych części ciała, zatrudniony w profesjonalnych salonach piercingu. 

kolczyki

Dlaczego lepiej unikać pistoletów do przekłuwania uszu?

Przekłuwanie uszu w gabinecie kosmetycznym odbywa się z reguły za pomocą pistoletu, który jest wyposażony w wymienne, jednorazowe nakładki. Osobą wykonującą jest kosmetyczka, która powinna posiadać odpowiedni certyfikat i doświadczenie w wykonywaniu tego rodzaju zabiegów. Wygląda on następująco. Po zaznaczeniu miejsca dziurek nakłada ona znieczulenie w postaci maści i po kilku sekundach przykłada pistolet. Jego zaletą jest krótki czas trwania, a jednocześnie odczuwania bólu. Krytycy tej metody zwracają uwagę na to, że ucho nie jest przebijane lecz wręcz rozrywane, co zdecydowanie zwiększa możliwość pojawienia się powikłań i wydłuża okres gojenia się rany. Niepokojące jest również to, że pistoletów nie można dokładnie wysterylizować, pomimo stosowania jednorazowej nakładki. Zdecydowanie korzystniejszą metodą jest użycie specjalnej, pustej w środku igły z wenflonem na końcu, stosowanej przez piercera. Dzięki niej tkanki ucha są delikatnie przebijane, a nie rozrywane, co skraca czas gojenia się rany, powoduje brak  powikłań i blizn. Jest to metoda higieniczna, gdyż igły są sterylizowane w autoklawie, podobnie jak narzędzia chirurgiczne. 

Jaką biżuterię do uszu wybrać, a jakiej zaleca się unikać?

Po przekłuciu uszu powinno się używać kolczyków wykonanych z najwyższej jakości materiału, nie zawierającego uczulających metali. Od tego zależy tempo gojenia się rany. W takiej sytuacji doskonale sprawdzą się kolczyki Pandora, gdyż tworzone są ze szlachetnych kruszców, charakteryzujących wszystkie kolekcje. Niepowtarzalne produkty tej duńskiej firmy można podzielić według materiału, z jakiego zostały wykonane na srebro próby 925, unikatowy stop Pandora Rose pokryty 14 – karatowym różowym złotem lub 14 – karatowe żółte złoto. Zjawiskowe modele kolczyków umożliwiają wybór takiej biżuterii, która efektownie rozświetli twarz, tworząc delikatny akcent na tle włosów. Produkty mieniące się blaskiem cyrkonii osadzone są na elementach ze złota lub srebra i pięknie prezentują się zdobiąc każdą przedstawicielkę płci pięknej.