W co powinien być wyposażony dobry fotel zabiegowy?

Fotel zabiegowy jest podstawowym elementem wyposażenia każdego gabinetu medycznego. Trudno wyobrazić sobie przeprowadzanie większości zabiegów bez jego udziału. Dowiedzmy się, w co powinien być wyposażony dobry fotel zabiegowy i czym powinien się charakteryzować. Odpowiedź na te pytania ułatwi dokonanie wyboru odpowiedniego fotela zabiegowego.

Gdzie wykorzystywane są fotele zabiegowe?

Fotele zabiegowe wykorzystywane są nie tylko w gabinetach lekarskich i kosmetycznych, lecz także w gabinetach fizjoterapeutycznych i medycyny estetycznej W zależności od rodzaju gabinetu lekarskiego rozróżnić możemy następujące rodzaje foteli zabiegowych:

 • fotel dentystyczny,
 • fotel laryngologiczno-okulistyczny,
 • fotel zabiegowy,
 • fotel zabiegowo-transportowy,
 • fotel ginekologiczny,
 • fotel pooperacyjny,
 • fotel rehabilitacyjny.

Każdy z powyższych rodzajów foteli wykorzystywany jest do innego rodzaju czynności medycznych, dlatego różnią się one między sobą pewnymi funkcjonalnościami i elementami wyposażenia ułatwiającymi przeprowadzenie określonych zabiegów.

Zalety foteli zabiegowych

Do najważniejszych zalet foteli zabiegowych należą zapewnienie komfortu pacjentowi oraz ułatwienie wykonania czynności medycznych lekarzowi bądź innemu personelowi medycznemu. W zależności od modelu może być on wyposażony m.in. w elektryczną regulację wysokości siedziska, stopień pochylenia oparcia, regulowane podnóżki. Zapewnia to wygodę oraz możliwość indywidualnego ustalenia pozycji pacjenta- komfortową zarówno dla niego, jak i dla wykonującego zabieg lekarza.

Ogromną zaletą foteli zabiegowych jest ich różnorodność pozwalająca na wybranie do gabinetu takiego modelu, który uwzględnia wymagania oraz potrzeby pacjentów i lekarzy w zakresie możliwości wygodnego przeprowadzenia określonego rodzaju zabiegu, np. inne cechy będzie prezentował fotel dentystyczny, a inne cechy będzie miał fotel pooperacyjny lub wykorzystywany do pobierania krwi.

Wygoda i komfort fotela zabiegowego

Fotele zabiegowe powinny oferować pacjentom komfort podczas badania i zabiegu, a lekarzowi- komfort i wygodę podczas przeprowadzania określonych czynności medycznych. Budowa fotela i jego funkcje powinny umożliwiać w łatwy i nieskomplikowany sposób ułożenie pacjenta w pozycji, w której lekarzowi najłatwiej będzie przeprowadzić swoje zadanie.

Pod pojęciem wygody mamy również na myśli zalety związane z użytkowaniem fotela i utrzymywaniem jego w czystości. Materiały, z jakich jest wykonany, nie powinny sprawiać żadnych problemów z jego pielęgnacją. Z uwagi na wymagania związane ze świadczeniem usług lekarskich, które obowiązują w każdym gabinecie, fotel powinien być wykonany z materiałów trwałych, odpornych i solidnych. Jego czyszczenie i dezynfekcja nie powinny być źródłem problemów.

W zależności od modelu fotela i rodzaju zabiegu określone modele mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje zwiększające komfort i wygodę:

 • modele pooperacyjne posiadają kółka umożliwiające transport pacjenta w dowolne miejsce i przewiezienie go do gabinetu zabiegowego,
 • fotele wykorzystywane w gabinetach laryngologicznych posiadają stabilizator głowy ułatwiający lekarzowi badanie, a pacjentowi utrzymanie głowy w stabilnej pozycji,
 • uniwersalne fotele zabiegowe i fotele dentystyczne wyposażone są w regulację wysokości ułatwiającą przyjęcie przez pacjenta optymalnej pozycji do zabiegu,
 • w fotelach kosmetycznych i rehabilitacyjnych oferowana jest pozycja całkowicie leżąca, gdyż szereg zabiegów jest przeprowadzanych w takiej pozycji,
 • w fotelach ginekologicznych niezbędne są podparcia, podnóżki i miska ginekologiczna niezbędne do prawidłowego wykonania badania,
 • w fotelach zabiegowych do pobierania krwi montowane są dodatkowe, regulowane podłokietniki stanowiące dla ręki wygodne podparcie i umożliwiające wygodne oraz bezpieczne pobranie krwi.

Niezależnie od rodzaju fotela zabiegowego, wszystkie z nich powinny cechować się stabilnością i trwałością. Dobry fotel medyczny nie powinien zawierać powierzchni trudno dostępnych, w których zbierałby się brud i rozwijały bakterie. Wygoda i komfort wyposażenia medycznego polega na jego bezproblemowym użytkowaniu i pielęgnacji, możliwości przyjęcia komfortowej pozycji przez pacjenta, która będzie również wygodna dla lekarza pod kątem jego pracy. Na szczęście na rynku wybór foteli zabiegowych jest ogromny. Zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą naszego sklepu internetowego X-REH.PL.  

fotel zabiegowy

Dlaczego warto zainwestować w dobry fotel zabiegowy?

Nie warto oszczędzać na dobrym fotelu zabiegowym. Zdecydowanie warto postawić na fotel wysokiej jakości, wykonany z dobrych materiałów, który jest funkcjonalny, praktyczny i zapewnia optymalne warunki do przeprowadzania czynności medycznych.

Dobry fotel zabiegowy powinien służyć w gabinecie przez lata. Materiały powinny być odporne na działanie różnych substancji chemicznych. Wysokiej jakości fotele zabiegowe są trwałe, odporne na ścieranie, umożliwiające tym samym wykonywanie częstych zabiegów dezynfekcyjnych. W związku z tym wybór musi paść na wyposażenie specjalnie przystosowane do użytku w placówkach medycznych. Przy wyborze fotela zabiegowego, powinniśmy zwrócić również uwagę na dodatkowe udogodnienia, w które jest wyposażony, dostosowując je do naszych potrzeb.