Jak zachować bezpieczeństwo podczas korzystania z soczewek miesięcznych?

Nie każdemu pasują okulary korekcyjne, dlatego znaczna część osób decyduje się na zakup soczewek kontaktowych miesięcznych albo dziennych. To doskonała propozycja dla osób, które szukają alternatywnego sposobu na poprawę swojego widzenia. Jednocześnie warto pamiętać, że przy soczewkach kontaktowych miesięcznych istotna jest kwestia higieny i bezpieczeństwa podczas ich noszenia. W jaki sposób dbać o swoje oczy?

Soczewki miesięczne są na rynku już od wielu lat, ale nadal cieszą się ogromną popularnością – porównywalną dla soczewek jednodniowych. Nowoczesne technologie wykorzystywane do produkcji soczewek znacznie wpływają na jakość ich wykonania, a także wzrost komfortu noszenia. Jednocześnie soczewki miesięczne są bezpieczne dla oczu i w wielu przypadkach sprawdzają się znacznie lepiej niż tradycyjne okulary korekcyjne. W jaki jednak sposób pielęgnować soczewki miesięczne, aby nie uległy zniszczeniu? Jak zachować przy nich odpowiednie bezpieczeństwo użytkowania?

Soczewki miesięczne czy soczewki jednodniowe – które lepsze?

Decydując się na noszenie soczewek kontaktowych stajemy przed trudnym wyborem – jednodniowe czy miesięczne? Soczewki miesięczne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które szukają praktycznych rozwiązań, a jednocześnie nie będą musiały się martwić o ich stały zapas. Soczewki miesięczne są jednocześnie znacznie tańsze od jednodniowych, a po upływie 30 dni można bez przeszkód wymienić je na nowe. Podobnie będzie wyglądała sytuacja w przypadku soczewek dwutygodniowych. Zakup jednorazowych soczewek oznacza także zwiększenie się ilości produkowanych odpadów.

Soczewki miesięczne a bezpieczeństwo dla oczu – o czym należy pamiętać?

Z racji tego, że soczewki miesięczne codzienne będą dotykały oka, konieczne jest zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa – zarówno podczas ich zdejmowania, zakładania, jak i przechowywania. Higiena, a odpowiednie podejście do sposobów ich pielęgnacji będzie miało ogromny wpływ na trwałość soczewek, jak i ryzyko wystąpienia infekcji oka. Zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa podczas aplikowania soczewek kontaktowych jest bardzo proste i wystarczy tylko kilka minut dziennie, aby zadbać o swoje zdrowie.

Soczewek miesięcznych nie powinno się nosić dłużej niż 30 dni ze względu na bakterie, które gromadzą się na jej powierzchni.

soczewki kontaktowe miesieczne

Odpowiednia pielęgnacja soczewek kontaktowych

Podczas noszenia soczewek kontaktowych najważniejsza jest ich pielęgnacja. W ten sposób przedłużamy ich trwałość i bez przeszkód można je zakładać przez cały okres gwarantowany przez producenta.

Na samym początku warto zawrócić na sposób zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych. Jeśli wszystko odbywa się zgodnie z zaleceniami producenta, prawdopodobieństwo, iż szkło kontaktowe może być niebezpieczne dla oka jest nikłe. Dlatego warto zawsze przed założeniem dokładnie obejrzeć szkła kontaktowe czy w żaden sposób nie uległy deformacji albo nie pękły. Jeśli są nieuszkodzone, należy delikatnie umieścić szkło na opuszku palca, a następnie umieścić je w oku.

Aby soczewki służyły jak najdłużej, nie można ich moczyć w żadnej wodzie – kranowej, mineralnej czy źródlanej. Jedyny płyn, kiedy znajdują się poza okiem, z którym mają styczność jest specjalistyczny preparat do soczewek. Z tego też względu nie należy nosić soczewek w saunie, pod prysznicem czy na basenach.

Zasady higieny w przypadku soczewek miesięcznych – najważniejsze informacje

Wiele osób zapomina o odpowiedniej higienie rąk oraz samych soczewek podczas ich noszenia. Okuliści zalecają, aby przed każdym założeniem soczewek miesięcznych dokładnie umyć ręce, stosując się do ogólnie przyjętej techniki. Również proces ściągania soczewek każdego wieczoru powinien przebiegać w ten sam sposób.zakładanie soczewek kontaktowych miesięcznych

Same soczewki ze względów higieny i bezpieczeństwa dla oka powinny być przechowywane w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku, zalane płynem do soczewek. Nie można zapomnieć o tym, że sam pojemnik powinien być codziennie myty, dezynfekowany oraz dokładnie osuszony przed włożeniem soczewek do środka.

Praktyczne wskazówki przy noszeniu soczewek miesięcznych

Planując zakup soczewek korekcyjnych warto zdecydować się na wersję miesięczną, która choć nieco trudniejsza w pielęgnacji, jest znacznie bardziej opłacalna zarówno dla portfela jak i oczu. Jednocześnie zachowanie odpowiednich zasad higieny, a także skrupulatna pielęgnacja przełoży się na większą trwałość soczewek, a także jakość ich noszenia. Soczewki miesięczne są bezpieczne dla oczu, co sprawia, że zyskują na coraz większej popularności.