Kiedy warto wykonać operację korekcyjną palucha?
Niektóre schorzenia kostne są niezwykle uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. Mało jednak kto decyduje się na operację korekcyjną, która poprawi nie tylko komfort życia, ale przede wszystkim zlikwiduje ból.
Współcześnie jednym z najczęściej rejestrowanym schorzeniem jest występowanie palucha koślawego. Przyczyną tej choroby jest proces zwyrodnieniowy stawów palucha. Efektem jego rozrostu jest ból podczas poruszania się, a w efekcie długotrwałym problemem uniemożliwiającym sprawne funkcjonowanie. W niektórych przypadkach sama rehabilitacja nie wystarcza i konieczna jest operacyjna korekcja palucha koślawego.
Paluch koślawy – co to jest i skąd się bierze?
Paluch koślawy to schorzenie, które przede wszystkim dotyczy kobiet. Przyczyny jego występowania są niezwykle liczne – najczęściej za jego pojawienie odpowiedzialne są predyspozycje dziedziczne oraz wieloletnie noszenie obuwia uciskającego stopę, w tym również wysokich obcasów. Efektem jest osłabienie wiązadeł łączących ze sobą kości śródstopia, a następnie stopniowe oddalanie się ich od siebie. Ostatecznie paluch odchyla się na zewnątrz. Podczas tego procesu pojawia się guzek, który uciskany przez obuwie jest niezwykle bolesny. Przebiegający przez to uwypuklenie nerw podczas chodzenia jest drażniony przez buty, czego efektem jest palący ból oraz uczucie drętwienia stopy.
Samo uwypuklenie jest głową kości śródstopia, która jest wyczuwalna i widoczna gołym okiem dopiero po deformacji. Efektem zmiany jest utracenie funkcji podpórce dla tej części śródstopia oraz wytworzenie się bolesnego zgrubienia skóry pod drugą głową kości śródstopia. Obciążenie powoduje podrażnienie torebki stawów, prowadząc do uch uszkodzenia i rozwoju palców młoteczkowatych.
Czy konieczna jest operacja korekcyjna palucha?
Do kliniki ortopedycznej przychodzą osoby w różnym stadium rozwoju palucha koślawego. Niekiedy jest on słabo widoczny, a w niektórych przypadkach uniemożliwia swobodne poruszanie się. Nie jest to jednak niebezpieczna choroba i dopóki paluch nie sprawia problemów w poruszaniu się – nie przeprowadza się operacji korekcyjnej. Warto jednak pamiętać, aby swój przypadek skonsultować z lekarzem ortopedą, specjalizującym się w przeprowadzaniu zabiegów korekcyjnych. Najlepiej wybrać się do kliniki ortopedycznej, gdzie paluch obejrzy profesjonalista i zdecyduje, czy operacja będzie potrzebna.
Kiedy warto wykonać operację korekcyjną palucha?
W wielu przypadkach przeprowadzenie operacji korekcyjnej palucha koślawego nie jest potrzebne. Jednak w momencie, kiedy dolegliwości nasilają się – warto zastanowić się nad jej wykonaniem. Do lekarza ortopedy najlepiej zgłosić się już przy pierwszych objawach, ponieważ zaawansowana deformacja może utrudnić powrót do zdrowia. Dlatego nie warto zwlekać z wyborem kliniki ortopedycznej.
Operacja palucha koślawego – gdzie ją wykonać?
Teoretycznie nie ma większego znaczenia, gdzie udamy się w celu przeprowadzenia operacji. Warto jednak rozważyć skorzystanie z usług kliniki ortopedycznej MediAid. Przed przeprowadzeniem operacji lekarz przeprowadzi wywiad, wyjaśni wszystkie metody przeprowadzenia zabiegu, a następnie opowie o późniejszej rehabilitacji. Warto także pamiętać, że sama operacja przeprowadzona jest pod znieczuleniem, a w przypadku kliniki ortopedycznej – pacjent już dobę po jej zakończeniu może wrócić do domu. W tradycyjnych szpitalach czas oczekiwania na wypis trwa nawet do kilku dni.
Operacja korekcyjna palucha – dlaczego jest tak istotna?
Chociaż paluch koślawy nie jest niebezpieczny dla zdrowia – przysparza wiele bólu i problemów. Dlatego już przy pierwszych objawach warto wybrać się do kliniki ortopedycznej w celu przeprowadzenia operacji palucha. Późniejszy powrót do zdrowia będzie tylko kwestią czasu, a trwały efekt zostanie na dłużej.