Malujesz dom? Sprawdź rodzaje farb malarskich

Wybierając farbę malarską musimy mieć przede wszystkim na uwadze to, do jakiego podłoża będzie stosowana, jaką techniką malarską będziemy się posługiwać i jaki efekt artystyczny chcemy osiągnąć. Mimo tego, iż na rynku możemy odnaleźć wiele rodzajów farb, zazwyczaj dzielimy je według trzech kryteriów.

W pierwszej grupie mieszczą się farby wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe. W tym przypadku kryterium podziału jest typ rozpuszczalnika, którym może być zarówno woda jak i benzyna lateksowa.

Jeśli chodzi o farby wodorozcieńczalne, wśród nich możemy wymienić, m.in.:

–  silikonowe, które nie przepuszczają wody, a więc doskonale sprawdzają podczas malowania mokrego podłoża,

–  alkidowe, które przede wszystkim są odporne na działanie czynników atmosferycznych,

dlatego często wykorzystywane są do malowania np. drzwi i okien,

– klejowe, których spoiwem jest klej kostny,

– emulsyjne, wyróżniające się tym, iż szybko schną i dobrze kryją, a także łatwo się rozprowadzają po powierzchni,

– winylowe, łatwo zmywalne, ale powierzchnia, która jest nimi pomalowana, szybko się brudzi,

– akrylowe, odporne na działanie czynników chemicznych,

– lateksowe, niesamowicie trwałe, ale bardzo drogie.

Natomiast do farb rozcieńczanych za pomocą rozpuszczalnika zaliczymy farby olejne, chlorokauczukowe, silikonowe i nitrocelulozowe.

Farby do malowania

W kolejnej grupie znajdują się farby z połyskiem i matowe, a kryterium podziału jest stopień połysku, bowiem wyróżniamy połysk, półpołysk, mat, głęboki mat. Z pewnością, farby o dużym połysku są bardziej odporne na zmywanie niż farby matowe, ale za to farby o niskim połysku doskonale tuszują wszelkie niedoskonałości. Ponadto, duże powierzchnie zdecydowanie korzystniej wyglądają, gdy są pomalowanie farbami o niskim połysku, które w ostatnim czasie są niezwykle modne.

Ostatnią grupę stanowią farby zmywalne i niezmywalne. Warto powiedzieć o tym, że produkty dzielone są na 5 klas i towary z najniższym parametrem (klasa 1) są bardziej odporne na zmywanie niż farby oznaczone cyfrą 5, które charakteryzują się zazwyczaj niską jakością i nie posiadają właściwości, które pozwalałyby na okresowe przemywanie powierzchni.