Nie tylko angielski czyli jakich języków opłaca się uczyć

Znajomość języka angielskiego staje się powoli koniecznym minimum. Nauką interesują się dziś już nie tylko osoby wyjeżdżające za granicę, ale także osoby starsze i ci, którzy uznali naukę języka obcego za postanowienie noworoczne. Angielski stał się jednak językiem tak powszechnym, że wiele osób zapomniało i innych językach, które mogą być warte nauki. Znajomość angielskiego nie jest już dziś niczym wyjątkowym, a jego znajomość jest raczej obowiązkiem niż możliwością podnoszącym wartość CV. Jeśli więc znasz już angielski na poziomie komunikatywnym, czas zastanowić się nad podjęciem nauki kolejnego języka przyszłości. Jakich języków obcych warto się uczyć?

Język chiński – azjatycka przyszłość

Nauka języków chińskiego oraz japońskiego staje się coraz bardziej popularna, a same kursy językowe są coraz częściej spotykanym elementem oferty szkół językowych. Chiny to jeden z najlepiej i najszybciej rozwijających się krajów na świecie. Znajomość języka chińskiego jest już szeroko doceniana przez ludzi biznesu i ekonomistów, którzy coraz częściej nawiązują współpracę z azjatyckimi przedsiębiorcami. Co więcej, język chiński już przebił język angielski pod względem najczęściej używanych języków świata. Jego znajomością może pochwalić się już ponad miliard osób na całym świecie. Im wcześniej go poznasz, tym bardziej się wyróżnisz. Czas ucieka, bo za kilka lat będzie on już tak powszechny, jak angielski.

Hindi – językowa egzotyka

Mocna gospodarka kraju to po raz kolejny powód, dla którego język hindu staje się dziś jednym z podstawowych języków używanych na świecie. Atutem znajomości języka może być dziś to, że w dalszym ciągu nie jest on bardzo popularny w naszej części Europy. To pozwala na wyróżnienie się wśród innych kandydatów na pozycję w firmie, ale jest też ciekawym dodatkiem do listy umiejętności, którą można pochwalić się wśród znajomych.

Język szwedzki

Polskie firmy decydujące się na współpracę z zagranicznymi przedsiębiorcami, za kierunek obierają często Węgry oraz Szwecję. Znajomość tych języków okazuje się być bardzo przydatna, gdyż na ternie krajów, choć znany jest język angielski, preferowana jest komunikacja w języku ojczystym. Co więcej, Szwecja jest jednym z popularniejszych krajów emigracji wśród Polaków. Aby odnaleźć się na tamtejszym rynku pracy warto postarać się o opanowanie języka lokalnych ludzi – w ten sposób masz bowiem szansę na bardziej satysfakcjonującą pracę, a co za tym idzie, lepsze zarobki.

Nieśmiertelny rosyjski

Wraz z napływem emigrantów z Ukrainy oraz Rosji, znajomość języków naszych wschodnich sąsiadów może być również ciekawym dodatkiem do palety posiadanych umiejętności. Język rosyjski ma też szerokie zastosowanie w środowisku zawodowym – Rosja to silny gracz na rynku, a współpracę z moskiewskimi firmami podejmuje dziś coraz więcej polskich przedsiębiorców. Rosyjski to język pozornie łatwy do opanowania, a więc idealny również dla osób, które nie potrafią poradzić sobie z nauką bardziej skomplikowanych języków (w tym między innymi języków azjatyckich).

Wątpliwości nie ulega, że znajomość języków obcych to doskonała inwestycja w rozwój osobisty i umiejętność, która może okazać się nieocenioną pomocą podczas podróży po świecie. Języki obce otwierają drogę do rozwoju kariery w kierunkach, o jakich wcześniej moglibyśmy tylko pomarzyć. Jeśli więc masz chwilę czasu i poszukujesz nowego hobby, spróbuj podjąć się nauki nowego języka obcego. Kto wie, gdzie zaprowadzi cię jego znajomość.