Odkażanie po zgonie – zadanie nie dla amatorów
Istnieją czynności, które zadedykowane są specjalistom z uwagi na to, jakie mogą pojawić się konsekwencje wynikające z wykonanej pracy. Zarówno dla organizmu osób, które takie czynności wykonują jak i dla otoczenia. Przykładem takiej czynności jest odkażanie po zmarłym. Należy uzmysłowić sobie, że odkażanie po zmarłym to zadanie dla certyfikowanego specjalisty, który posiada nie tylko wyspecjalizowany sprzęt, ale zna się też na rzeczy. Rozkładające się ludzkie szczątki, to warstwy biologiczne, które wnikają głęboko w strukturę wszystkich otaczających zgon przedmiotów. Dlatego też bardzo ważne, by sprzątaniem po zgonie zajęła się osoba wykwalifikowana w tej dziedzinie.
Jak wygląda sprzątanie po zgonie?
Kiedy zmarły zostanie zabrany z miejsca zgonu — wkracza ekipa, której zadaniem jest pozbycie się wszystkich pozostałości. Oczywiście w zależności od stopnia rozkładu sprzątanie będzie różne. Specjaliści wiedzą, co dzieje się z ludzkim ciałem po zgonie, jakie insekty, w którym momencie schodzą się do martwego ciała, a także jakie wydzieliny i w jaki sposób powstają. Dlatego też ekipa zacznie swoje zadanie od rozeznania się w terenie.
Na pierwszy ogień pójdą przedmioty, które miały bezpośredni styk z martwym ciałem. Powinny one zostać w specjalny sposób zutylizowane. Z pewnością nie mogą tak po prostu wylądować na śmietniku. Niesie to za sobą ryzyko rozniesienia się różnego rodzaju chorób. Kolejnymi etapami będzie zbieranie wszelkiego rodzaju odpadków biologicznych. Bardzo dużo występuje ich w przypadku śmierci samobójczych. Na przykład w wyniku postrzelenia lub podcięcia żył — ogromne masy krwi są nośnikami chorób.
Czy amator może pozbyć się zapachu i odpadków biologicznych?
Specjaliści dokładnie wiedza w jaki sposób i gdzie roznoszą się odpadki biologiczne, dlatego też są w stanie znaleźć każdy element. Dodatkowo dysponują specjalistycznymi środkami, które są bakteriobójcze i grzybobójcze. Ochronią powierzchnie przed namnażaniem się czynników chorobotwórczych.
Bardzo uciążliwy przy zgonach jest także zapach, który wnika we wszystkie przedmioty, meble, ściany. Dlatego też ekipa sprzątająca po zgonie pozbędzie się wszystkich elementów biologicznych. Kolejnym krokiem będzie pozbycie się okrutnego zapachu. W pozbyciu się nieprzyjemnej woni nie wystarczy zwykłe wietrzenie mieszkania. Niezbędne okaże się ozonowanie przemysłowe, do którego specjalistyczny sprzęt posiada ekipa sprzątająca. Uruchomi ona ozonator, który z pomocą specjalistycznych detergentów umożliwi pozbycie się nieprzyjemnego zapachu, a także wybije resztę bakterii.
Amatorskie sprzątanie po zgonie może skończyć się chorobą, a na pewno niepowodzeniem, ponieważ w przypadku zgonów mamy do czynienia z zabrudzeniami, które nie są zwyczajnymi i nie posiadamy w domach środków do ich zwalczania. Ekipa sprzątająca po zgonach przyjeżdża w miejsce zlecenia wraz z pełnym wyposażeniem. W którego skład wchodzą również skafandry. W ten sposób specjaliści odpowiedzialni za dezynfekcję mieszkania po zgonie są odizolowani od niebezpiecznych substancji biologicznych.
Kolejnym krokiem jest zebranie śladów biologicznych, bardzo często zerwanie tapet, podłóg i zutylizowanie wszystkich przedmiotów w sposób zgodny z polskimi przepisami. Tylko porządkowanie po zmarłym wykonane przez certyfikowaną firmę jest zgodne z prawem. Takie firmy posiadają nie tylko specjalistyczny sprzęt umożliwiający kompleksowe czyszczenie, ale też certyfikaty poświadczające umiejętności. Wszyscy pracownicy takich firm posiadają aktualne szkolenia BHP i nie tylko, które stanowią warunek na uzyskanie pozwolenia na czyszczenie po zmarłym.
Dodatkowo firmy posiadają także sprzęt, który doczyści wszelkie ślady biologiczne i doprowadzi miejsce zgonu do stanu, w którym będzie można bezpiecznie z niego korzystać. Czyli takie miejsce zostanie w pełni pozbawione śladów biologicznych i zapachu. Osoba wchodząca do takiego mieszkania będzie w pełni bezpieczna. Niestety zdarza się, że amatorzy zabierają się za sprzątanie po zgonach. W efekcie są zmuszeni do udania się na pogotowie ratunkowe w wyniku zatrucia substancjami i gazami pozostawionymi przez zmarłych. Bywa, że w przypadku śmierci samobójczej chory pozostawi po sobie ślady krwi, które mogą być skażone takimi wirusami, jak WZW czy AIDS. Te poważne choroby przenoszone są również przy pomocy krwi. Zetknięcie się z nimi osoby nieobeznanej grozi zakażeniem.