Panele z włókna szklanego w bramach przemysłowych – dlaczego warto?

Wprowadzone na rynek przez światowej klasy markę Butzbach bramy z panelami z włókna szklanego zdobywają dziś coraz większą popularność w zastosowaniach przemysłowych wymagających od bram czegoś więcej, niż jedynie podstawowej ochrony dostępu do budynku. Szczelne, lekkie, estetyczne i niezwykle wytrzymałe panele z włókna szklanego pojawiają się zarówno w wielkogabarytowych bramach hangarowych, jak i mniejszych bramach segmentowych dla hal produkcyjnych, magazynów, salonów samochodowych, myjni, a nawet witryn sklepowych. Ich zalety wykraczają dalece poza to, co do tej pory możliwe było do osiągnięcia dzięki bardziej standardowym materiałom produkcyjnym. Dlaczego warto postawić na bramy z włókna szklanego?

Gwarantowany dostęp do światła naturalnego

Największą bolączką większości budynków przemysłowych jest ograniczony dostęp do światła dziennego powodujący konieczność korzystania z elektryczności przez wiele godzin każdego dnia. Choć oczywiście światło sztuczne pozwala nakierować odpowiedni strumień i intensywność światła na konkretne stanowiska pracy, w praktyce jest znacznie mniej komfortowe dla oczu pracowników niż światło naturalne. Bramy wykonane z włókna szklanego to obecnie najlepszy sposób na dostarczenie do wnętrza dużych ilości światła słonecznego bez ryzyka oślepiania pracowników czy wglądu do pomieszczeń z zewnątrz budynku, o ile oczywiście efekt taki nie jest pożądany.

Matowe panele doskonale rozpraszają światło, tworząc wewnątrz komfortowe warunki pracy i jednocześnie ograniczając konieczność stosowania światła sztucznego, a więc w efekcie przykładając się do generowania oszczędności energii.

Izolacja na najwyższym poziomie

Bramy wykonane z paneli z włókna szklanego są lekkie i przepuszczają światło, ale w kategoriach izolacyjnych niczym nie odbiegają od znacznie masywniejszych bram ze stali czy aluminium. Wszystkie elementy bramy uszczelniane są tu tak, by gwarantowały pełną izolację termiczną wnętrza – pomiędzy panelami montowane są nawet specjalne poduszki powietrzne, które sprawdzają się w roli izolatora cieplnego i dźwiękowego zapobiegając niepotrzebnym stratom energii i jednocześnie nie wpływając na wspomniane wcześniej przepuszczanie światła czy przepuszczanie fal radiowych, co okazuje się być niezwykle praktyczne w przypadku bram hangarowych. Włókno szklane Butzbach wyróżniają znakomite właściwości izolacyjne, z parametrami izolacji termicznej szacowanymi w przedziale od 1.9 W/m2K do 0.83 W/m2K. W praktyce oznacza to nie tylko ochronę przed chłodem, ale także przed nadmiernym nagrzewaniem się paneli nawet przy silnym nasłonecznieniu.

Włókno szklane to nowoczesny materiał stosowany do produkcji bram przemysłowych.

Brama dowolnych rozmiarów

Jedną z najważniejszych cech paneli z włókna szklanego jest ich lekkość, która w żaden sposób nie odbija się jednak na trwałości i wytrzymałości bram nawet przy dużych wymiarach samych paneli. Stosowana przez markę Butzbach technologia pozwoliła wręcz wykroczyć poza standardowe ramy wymiarowe, dając szansę na tworzenie bram wielkogabarytowych i hangarowych znacząco przekraczających 3 metry wysokości czy szerokości. Lekkość paneli powoduje, że brama taka nie stanowi dodatkowego obciążenia dla konstrukcji budynku, dlatego też może być z powodzeniem instalowana w starych halach czy magazynach bez ryzyka ich uszkodzenia.

Panele z włókna szklanego – odporne bramy przemysłowe

Bramy przemysłowe narażane są każdego dnia na kontakt z wieloma szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, na które odporność wykazują jedynie nieliczne ze stosowanych do ich produkcji materiałów. Włókno szklane jest pod tym względem wyjątkowe, bo nie ulega zniszczeniu bez względu na poziom zanieczyszczenia powietrza, promieniowanie UV, temperaturę otoczenia czy występowanie w powietrzu wilgoci. Co więcej, skład chemiczny paneli z włókna szklanego powoduje, że te w trakcie spalana wydzielają znacznie mniej toksycznych gazów niż wiele materiałów organicznych i są niezwykle łatwe do ugaszenia, co w przypadku dużych pożarów może okazać się niezwykle praktyczne.

Decyzja o zastosowaniu paneli z włókna szklanego do produkcji bram przemysłowych wydaje się być doskonałą rewolucją, której rynek bram zdecydowanie potrzebował. Możliwość zastąpienia nimi właściwie każdego materiału produkcyjnego i zastosowania ich w każdych warunkach sprawia, że to właśnie bramy z włókna szklanego uważane są dziś za najlepsze rozwiązanie w wielu gałęziach przemysłu.