Podejrzewasz, że w Twoim domu są pluskwy? Dowiedz się, jak to sprawdzić!

Pluskwy domowe to niewielkie owady, które mogą bardzo skutecznie uprzykrzyć człowiekowi życie. Ich ugryzienia nie są bardzo bolesne, ale mogą być uciążliwe, ponieważ ich następstwem jest pojawienie się niewielkich krostek i swędzenie, a w przypadku dużej ilości mogą powodować nawet różnego rodzaju reakcje alergiczne, które wymagają stosowania specjalistycznych lekarstw lub antybiotyków. Jeśli pluskwy zagnieżdżą się w domu, to bardzo trudno jest się ich pozbyć. Najczęściej w takim przypadku jedynym wyjściem jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm zajmujących się zwalczaniem takich owadów.

Co może świadczyć o tym, że w naszym domu są obecne pluskwy?

Pluskwy z racji swojej nocnej aktywności oraz bardzo niewielkich rozmiarów są trudne do zaobserwowania i odnalezienia. Jednak o ich obecności dowiadujemy się dość szybko, ponieważ ich ugryzienia są mocno charakterystyczne. Ponadto mogą o tym świadczyć także niewielkie plamy krwi na pościeli, ubraniach, materacu lub w innych miejscach, które pojawiają się tam w wyniku wydalania krwi przez owady. 

Takie ślady najczęściej znajdują się w kilku miejscach, ponieważ pluskwy mają tendencję do żerowania w większych grupach, przez co samych ugryzień również często jest dość sporo. Obecność tych owadów w domu mogą także potwierdzać ich martwe osobniki lub złożone jaja, które dużo łatwiej zauważyć niż same owady. Często mówi się także, że w mieszkaniu, w którym obecne są pluskwy, da się wyczuć charakterystyczny zapach, który również można traktować jako dowód na ich obecność. 

Gdzie szukać pluskiew?

Pluskwy to bardzo niewielkie owady, które są aktywne zazwyczaj nocą, przez co tak trudno jest je zaobserwować. Dodatkowym utrudnieniem jest również to, że pluskwy chowają się w trudno dostępnych miejscach i zakamarkach domu. Mogą to być różnego rodzaju szpary, szczeliny, meble, żaluzje, firanki, lubią chować się także za lustrami, obrazami, pod dywanem i w innych niewidocznych na pierwszy rzut oka miejscach. 

Bardzo często ich schronieniem jest także rama łóżka lub nawet sam materac, skąd mogą w bardzo łatwy sposób gryźć śpiącą osobę. Z tego właśnie powodu o obecności pluskiew w naszym domu dowiadujemy się zazwyczaj poprzez ugryzienia, ponieważ ich odnalezienie jest bardzo trudne. 

deinsekcja pluskiew

 

Co zrobić, gdy w naszym domu są pluskwy?

Jeśli wiemy, że w naszym domu obecne są pluskwy, to warto w takiej sytuacji działać jak najszybciej. Po pierwsze należy zrezygnować ze stosowaniu różnego rodzaju domowych sposobów i dostępnych w sklepie środków chemicznych służących do zwalczania tego typu owadów. Są one w pewnym stopniu skuteczne, jednak tylko wtedy, gdy za ich pomocą pozbędziemy się wszystkich owadów. 

Z racji tego, że pluskwy chowają się w wielu trudno dostępnych miejscach, to zadanie może być bardzo trudne, a czasami nawet niemożliwe do wykonania bez profesjonalnych rozwiązań. Z tego względu w walce z tymi owadami jedynym skutecznym wyjściem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się zwalczaniem tego typu owadów za pomocą specjalistycznych metod i środków.

Zazwyczaj proces ten zaczyna się od dokładnych oględzin domu w celu ustalenia miejsca, w jakim chowają się pluskwy w trakcie dnia. Jeśli nie usuniemy wszystkich pluskiew za jednym razem, to bardzo szybko ich populacja wróci do stanu początkowego, z tego względu tak ważne jest dokładne i skuteczne działanie. Do likwidacji owadów stosuje się specjalistyczne środki chemiczne i metody, które posiadają niezbędne certyfikaty potwierdzające ich skuteczność. 

Są to m.in.:

  • opryskiwanie środkami owadobójczymi, 
  • zamgławianie termiczne oraz ultra niskoobjętościowe (ULV), 
  • odymianie świecami dymnymi z insektycydem, 
  • ogrzewania pomieszczeń do temperatury ponad 60 stopni Celsjusza, 
  • miejscowe ogrzewanie parą wodną, 
  • wymrażanie suchym lodem, 
  • odkurzanie i fizyczne usuwanie pluskiew

Oprócz tych czynności niezbędne jest także wypranie wszystkich pościeli, ubrań oraz oczyszczenie materacu po to, aby pozbyć się wszelkich pluskiew, jakie mogą się w nich znajdować. Skuteczną metodą jest również prasowanie ubrań i pościeli, ponieważ wysoka temperatura likwiduje pluskwy. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z firmą Vector.

Kontakt

Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
https://vector-uslugi.pl/
Usługi realizowane są na terenie całej Polski!