Pompy centralnego smarowania – za co odpowiadają?

Pompy centralnego smarowania to podstawa działania układów centralnego smarowania. Te zaś są niezbędne do zachowania prawidłowej pracy maszyn. Dlatego warto znać ich budowę i rozumieć, w jaki sposób działają.

W jaki sposób działają układy centralnego smarowania?

Układy centralnego smarowania zasilane są przez pompy. Przy pompie na przewodzie smarowania zamontowany jest zawór bezpieczeństwa. Dalej przewody prowadzą do rozdzielników. W zależności od wielkości i poziomu skomplikowania urządzenia — istnieją wielostopniowe rozdzielniki, które pozwalają na zwiększenie kontroli i wydajności samego układu centralnego. Z rozdzielników smar trafia do kolejnych przewodów, skąd jego zadaniem jest dotarcie do punktów smarowania. Punkty smarowania to ujście smaru w odpowiednie miejsca maszyny.

Jakie istnieją rodzaje pomp centralnego smarowania?

Istnieje kilka rodzajów pomp centralnego smarowania. Ich zastosowanie jest różne w zależności od wymagań urządzenia i maszyny, do której układ centralnego smarowania został zamontowany. Tak więc w przypadku urządzeń niewielkich rozmiarów, które nie posiadają dostępu do prądu, a także nie wymagają częstego smarowania — zostanie zastosowana pompa ręczna, która do działania wymagać będzie pracy ludzkich rąk.

W przypadku większości urządzeń stosuje się pompy elektryczne. Pompy elektryczne zasilane są prądem. Stanowią bardzo popularny element wyposażenia układu centralnego smarowania. Są niezawodne i umożliwiają pracę całego urządzenia podczas zachowania dopływu prądu. Ten wygodny sposób jest również tani, stąd również powszechność pomp elektrycznych. Istnieją jednak urządzenia, które nie umożliwiają podłączenia pomp elektrycznych. Wynika to bardzo często ze względów bezpieczeństwa. Materiały, z którymi pracują wybrane maszyny lub warunki albo sama budowa maszyny — nie pozwala na wykorzystanie pompy elektrycznej.

pompy centralnego smarowania
źródło: prooil.pl

Pompa pneumatyczna wymagać będzie pracy samej maszyny do swojego działania. Stanowi ona jednak rozwiązanie oparte o działanie fizyki. Stąd też jej popularność w przypadku urządzeń, których przepisy bezpieczeństwa zakazują wykorzystania pomp elektrycznych. Zaś gabaryty i konieczna częstotliwość smarowania urządzenia wyklucza wykorzystanie pompy ręcznej. W przypadku niewielkich urządzeń, do których obsługi nie wymaga się większej ilości smaru — wystarczą pompy ręczne, które uruchomią układ centralnego smarowania bez użycia dodatkowych środków. A także w momencie wybranym przez człowieka. W przypadku pomp ręcznych możemy narazić się na łatwe zatarcie urządzenia. Ponieważ pompy ręczne wymagają pracy człowieka, którego pamięć może okazać się zawodna.

 

Układy centralnego smarowania to najlepszy sposób na dostarczenie odpowiedniej ilości smaru we właściwym czasie do elementów skomplikowanych urządzeń i maszyn. Warto zwrócić uwagę na budowę samego układu — którego stopień skomplikowania różni się w zależności od stopnia zaawansowania maszyny lub urządzenia, w którym zostaje wykorzystany. Układy centralnego smarowania zasilane w smar są dzięki pompom. Rodzaje wykorzystanych w układach centralnego smarowania pomp są zależne od wymagań technicznych maszyny oraz stopnia jej bezpieczeństwa.

Najpowszechniejszym rodzajem pomp wykorzystywanych w układach centralnego smarowania są pompy elektryczne, które zasilane są na prąd. To powszechne rozwiązanie zapewnia optymalny komfort użytkowania i zachowanie optymalnej wydajności. W przypadku urządzeń i maszyn, w których z różnych przyczyn bezpieczeństwa nie można wykorzystać pompy elektrycznej — wykorzystuje się pompy pneumatyczne. Pompy pneumatyczne działają, dzięki wykorzystaniu praw fizyki. Taki stan rzeczy okazuje się idealny w urządzeniach pracujących z materiałami, do których obsługi nie wskazany jest prąd. A także w przypadku maszyn, do których tego prądu nie możemy dostarczyć. Trzecim rodzajem pomp są pompy ręczne.