Profesjonalny gabinet lekarski przyjazny pacjentom – wskazówki

Wizytom u lekarza zawsze towarzyszy stres, dlatego niezwykle ważną sprawą jest stworzenie otoczenia, w którym pacjent będzie czuł się dobrze. Kluczową sprawą jest tu przyjazna atmosfera, estetyczne wnętrze oraz życzliwy i dobrze prezentujący się personel medyczny. Pozytywne nastawienie osoby chorej jest niezbędne do obniżenia stresu związanego z chorobą i wizytą u lekarza, a także do odzyskania zdrowia.

Oczekiwania pacjentów w stosunku do lekarzy

Pacjenci mają obecnie duże wymagania w stosunku do lekarzy, oczekując od nich leczenia na wysokim poziomie. Dotyczy to również takich elementów wizyty u specjalisty jak jej umówienie, sam kontakt z lekarzem w jej trakcie, a także dalszy proces leczenia związany z kolejnymi odwiedzinami w gabinecie. Niedociągnięcia na każdym etapie procesu leczenia wpływają na budowanie negatywnego wizerunku placówki medycznej i konkretnego lekarza. Nie może się zdarzyć, aby pacjent miał problemy z umówieniem się na wizytę z powodu problemów z dodzwonieniem się do placówki medycznej lub oczekiwać bardzo długo na kontakt z lekarzem. Wtedy ma obraz nieprofesjonalnego działania pracowników służby zdrowia i źle zorganizowanej placówki medycznej. Negatywny wizerunek przekłada się na straty finansowe, co jest związane z odejściem pacjentów do innego specjalisty.

Gabinet lekarski przyjazny pacjentom, czyli jaki?

Należy pamiętać, że stres związany z pobytem chorego w placówce medycznej jest związany z mało przyjazną atmosferą panującą w większości tego rodzaju jednostek. Przygnębiające otoczenie, zimne barwy, niewygodne meble, wnętrza mało przytulne, specyficzny dla ośrodków medycznych zapach nie sprzyjają ograniczeniu strachu pacjentów i obaw przed wizytą u lekarza. Coraz więcej placówek służby zdrowia zdaje sobie sprawę, jak istotną kwestią jest dostosowanie wnętrz do najnowszych trendów, które stawiają na estetykę i dobre samopoczucie osób chorych. Warto przełamywać typową dla placówek medycznych biel innymi kolorami, na przykład błękitem, fioletem, pomarańczą, żółcią, natomiast obrazy na ścianie  stworzą domową atmosferę. Aranżacja wnętrz wpływa na poczucie bezpieczeństwa chorych. Pracownicy gabinetu przyjaźni pacjentom powinni doskonale radzić sobie z ich obsługą, to znaczy:

  • Sprawnie umawiać pacjentów na wizyty do specjalistów.
  • Dobrze komunikować się z pacjentem na każdym etapie procesu leczenia.
  • Stwarzać przyjazną i życzliwą atmosferę.
  • Wyposażyć placówkę w profesjonalne i zgodne z wyznaczonymi normami i wymaganiami meble medyczne, również pod względem estetycznym.
  • Zagospodarować przestrzeń palcówki medycznej w taki sposób, by osoba chora dobrze się w niej poczuła pomimo choroby.
  • Zapewnić bezpieczeństwo pacjentów w zakresie higieny, zadbać o to, aby każdy element wnętrza być łatwy w utrzymaniu czystości, co zminimalizuje ryzyko przeniesienia drobnoustrojów,
  • Zapewnić komfort nie tylko personelowi medycznemu, ale również pacjentom, dzięki wprowadzeniu do przestrzeni palcówki medycznej ciepłych i przyjaznych kolorów, naturalnych roślin, wygodnego sprzętu medycznego.
  • Kierować się zasadą ergonomii i funkcjonalności przy urządzaniu gabinetu lekarskiego.
  • Przełamywać specyficzny dla tego rodzaju miejsc zapach naturalnymi olejkami eterycznymi.

Jak powinien wyglądać i zachowywać się personel placówki medycznej?

Personel medyczny powinien nie tylko być kompetentny, empatyczny z doświadczeniem w budowaniu pozytywnych relacji z pacjentem, ale również świetnie prezentujący się w warstwie estetycznej. Jeśli placówka w swym regulaminie nie narzuca kolorów odzieży, to można pozwolić sobie na swobodny dobór barw. Dobrze prezentują się ubiory różowe, granatowe, czerwone, niebieskie i zielone. Nowocześnie urządzony i odpowiednio wyposażony gabinet lekarski może zmniejszyć stres pacjenta i ułatwić mu powrót do zdrowia.

kozetka

Meble medyczne do gabinetu lekarskiego?

Producenci mebli medycznych do gabinetu lekarskiego takich jak: kozetka, taboret, asystor, parawan, krzesło i fotel dbają o to, aby ich produkty zostały wykonane z najwyższej jakości materiałów, dlatego są trwałe i mogą służyć przez wiele lat. Prawie każdy mebel został wykonany w kilku kolorach i rodzajach obić. Wysokiej jakości wyposażenie gabinetów lekarskich zapewnia zachowanie najwyższego poziomu sterylności. Meble spełniają wszystkie normy, jakie stworzono dla tego rodzaju specyficznych produktów.  Wyposażenie gabinetów lekarskich musi być nie tylko funkcjonalne i komfortowe, ale również estetyczne. Doświadczenie producentów mebli medycznych powoduje, że do sprzedaży trafiają wyłącznie wyroby spełniające wszystkie normy.